Barevné koule na elektrickém vedení

16. únor 2009 | 06.00 |

koule 2koule1

Také jste si všimli, že na vedení vysokého napětí jsou montovány barevné koule? Někde jsou montovány zcela nahodile a někde jsou rozmístěny pravidelně, někde namontovány dosud nejsou. Víte však k čemu slouží?

Vedení  vysokého napětí je doplněno ochrannými prvky, jež chrání ptactvo a současně také zabraňují výpadkům sítě při dotyku a pádu cizích těles do vedení. Těmito ochrannými prvky se mohou doplnit jak vedení s izolovanými vodiči, tak i vedení s vodiči holými.
Zmiňované koule jsou výstražné koule, které se montují k vizuálnímu zvýraznění venkovních vedení při křižování vodních ploch a význačných komunikací, nebo v blízkosti letišť, chrání nejen přelétající ptactvo, ale i nízko letící letadla. Letadla totiž mohou použít vozovku jako přistávací plochu v nouzi. Tyto výstražné značky se umísťují na vedení hlavně nad komunikacemi zejména pro záchranáře (helikoptéry), aby při zásahu nedošlo ke kolizi s vedením.

Zatím mi však uniká systém a nahodilost označování vedení koulemi v ČR na rozdíl od podobného značení v Rakousku nebo v Maďarsku. Nepravidelnosti v rozmístění koulí v některých lokalitách  si vysvětluji snahou o částečné šetření finančních prostředků při montáži či jejich uvolnění popřípadě rozbití.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.62 (13x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Barevné koule na elektrickém vedení dj-team 22. 02. 2009 - 20:46