Světelné znečištění

10. březen 2009 | 06.00 |

svetlo

Světelné znečištění je jeden z velkých problémů dnešního světa. Obrovské průmyslové aglomerace v nocích vytváří nadmíru přebytečného světla, které se rozptyluje v atmosféře a škodí lidem i přírodě. Zapojte se do celosvětového vzdělávacího projektu "GLOBE at Night", jehož jádrem je jednoduché pozorování, které pomáhá mapovat světelné znečištění. Stačí kdykoli mezi 16. a 28. březnem 2009 pozorovat souhvězdí Orion a s pomocí mapek určit, jak slabé hvězdy jste schopni na obloze pozorovat.  Na mapě je vypočítaný jas oblohy nad střední Evropou dle satelitních dat z roku 1997.  Barvy znázorňují, kolikrát světlejší je bezoblačné noční nebe než v přírodě. Modrá znamená nejvýše 1,33×, zelená nejvýše 2×, žlutá nejvýše 4×, oranžová nejvýše 10× a červená více než 10x.

Světelné znečištění je jeden z největších problémů dnešního světa. Velké aglomerace v nocích vytváří nadmíru přebytečného světla, které se rozptyluje
v atmosféře a škodí lidem i přírodě. O celé této problematice se podrobněji dozvíte například na webu
http://svetlo.ian.cz nebo na http://svetlo.astro.cz.
Projekt "GLOBE at Night" je již druhým ročníkem tohoto zajímavého projektu a jeho zpracování je zaručeno National Optical Astronomy Observatory. Žáci zapojení do tohoto projektu se nejen seznámí s touto opomíjenou problematikou, ale na hvězdném nebi se také naučí nalézt jedno z nejkrásnějších souhvězdí - Orion.

Další informace o projektu  naleznete na www stránkách
http://globe.hvezdarna.cz (v českém jazyce), resp. http://www.globe.gov/GaN/ (v anglickém jazyce).

Tak kolik hvězd vidíte právě dnes ze souhvězdí Orion?

orion1orion2orion3

orion4orion5orion6

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Světelné znečištění stm 10. 03. 2009 - 11:42
RE: Světelné znečištění vaiwa 10. 03. 2009 - 14:58