Levitron - levitující disk

8. březen 2009 | 06.00 |

Pokus uveřejněný na videu vypadá na první pohled docela jednoduše a navíc poměrně záhadně. Na krabici, která později působí jako pomyslná startovací dráha, je na průhledné plošce roztočena káča.  Ploška je zvednuta do výšky a z roztočené káče se najednou stává levitující těleso přimomínající létající minitalíř UFO.

Škoda jen, že u nás nejsou podobné hračky běžně k prodeji. Dají se sice poslední dobou sehnat po internetu i u nás, ale ta cena je přemrštěná. Když nám ji asi před 5 lety poprvé přinesl do kabinetu jeden z našich studentů, tak jsme si docela vyhráli.  Můžu vám říct, že výsledek tohoto experimentu závisí zejména na šikovnosti. Rozhodně se taková levitace nepodaří napoprvé. No nebudu vás dlouze napínat, jak to vlastně funguje.

Na podobném principu funguje zajímavý bytový doplněk. Pokud máte volné místo na pracovním stole nebo v obývacím pokoji, pak by se vám mohl zalíbit levitující glóbus. Celé je to vlastně kruhová lampa, která ve své vnitřní části vytváří magnetické pole, jenž udržuje glóbus na svém místě. Pole má takovou intenzitu, že zeměkoule je možné se bez následků dotýkat a otáčet s ní.

globe

Levitron je magnet, který levituje (vznáší se) v magnetickém poli druhého magnetu. Levitron se skládá z velkého magnetu skrytého v podložce, která se dá vyrovnat do vodorovné polohy pomocí výsuvných nožiček. Na podložku se položí rovná ploška, na které se roztočí druhý magnet ve tvaru UFO - setrvačníku a ten se pomalu s ploškou zvedne a v jisté výšce odskočí a začne levitovat. Vznáší se asi dvě minuty a potom spadne. Vypadá to dost záhadně, ale chce to trošku cviku. Při nesprávné hmotnosti malého magnetu nebo při nevhodných otáčkách setrvačníku, to celé zkolabuje a roztočené "UFO" spadne. 
Princip Levitronu spočívá v tom, že se malý magnet roztočí v poloze, kde se odpuzuje s velkým magnetem v podložce. Normálně by se samozřejmě otočil a opačným koncem by se přitáhnul k velkému magnetu v podložce. Když se ale točí, jeho úhlový moment směřuje vzhůru a to ho drží v svislé poloze. Malý magnet levituje ve výšce, kde se odpudivá síla mezi magnety rovná síle tíhové působící na malý magnet. Úplné vysvětlení má více dalších podrobností. Zde ho najdete publikované v American Journal of Physics v roku 1997 od Martina Simona. Podle této stránky byl princip hračky objevený a patentovaný v roku 1983 Royem Harriganem. Potom jej Roy ukázal Billimu Honesovi v roce 1993, kterému přijali podobný patent. Roy pochopitelně z toho nebyl nadšený. Rod Driver o tomto ukradnutí patentu napsal zajímavý článek  do The Providence Journal. Později se Levitron začal komerčně vyrábět a prodalo se ho několik milionů kusů, z toho polovina v Japonsku. Avšak na internetu je mnoho nadšenců, kteří si jej vyrobili sami a podělí se o své zkušenosti s vámi.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Levitron - levitující disk stm 11. 03. 2009 - 11:27
RE: Levitron - levitující disk erik 03. 05. 2010 - 03:57
RE: Levitron - levitující disk shabes 13. 05. 2015 - 13:36