Obyčejná lepící páska vysílá rentgenové záření

14. březen 2009 | 06.00 |

Je dobře známo, že při odvíjení lepící pásky vznikají světelné záblesky, které můžeme očima pozorovat ve tmě. Tento jev, zvaný triboluminiscence, sledujeme třeba při drcení krystalků cukru nebo sfaleritu ZnS, zrnek karborunda SiC, křemene či plátků slídy. A také při strhávání lepicí pásky. Obyčejná lepící páska však může při odmotávání produkovat rentgenové záření ve formě krátkých pulsů.

Sethu Puttermanovi a jeho kolegům z University of California v Los Angeles se podařilo zopakovat desítky let staré ruské experimenty. Strhnutím lepící pásky vyvolali emise rentgenového záření.  Emisi elektronů a rentgenového záření pozorovali ruští vědci již v padesátých a osmdesátých letech minulého století, jejich výsledky byly však až do nynějška brány s rezervou. Nepokládalo se za možné přeměnit tak jednoduše mechanickou práci na tak energetické záření.

Role lepící pásky byla umístěna na cívku do vakuové komory a volný konec pásky byl tažen elektrickým motorkem. Ten odvíjí pásku rychlostí asi 3 cm/s a fyzici monitorují citlivými detektory a radiofrekvenčními anténami oblast, kde se páska odvíjí od role. Skupina vědců z Los Angeles zaznamenala ke svému obrovskému překvapení emisi rentgenových paprsků ve formě intenzivních záblesků a některé z nich trvaly pouhou jednu nanosekundu. Paprsky dokonce zobrazily různé předměty včetně prstu jednoho z vědců.

Objevitelé efektu se domnívají, že odmotávání pásky způsobuje shromažďování kladného náboje na straně akrylátového lepidla a záporného náboje na polyetylénovém povrchu.  Vybití pásky může při současném snížení tlaku vzduchu urychlit elektrony na tak vysokou energii, že mohou při nárazu do kladně nabitého lepidla produkovat rentgenové záření. To je ale pouze hrubý nástin teorie, nikdo zatím neumí vysvětlit, jak se mechanická energie vznikající při odvinování pásky soustředí tak, aby mohlo vzniknout rentgenové záření. A co je ještě podivnější – ve formě nanosekundových pulsů. Zdá se, že se jedná o efekt podobný zatím záhadné a nevysvětlené sonoluminiscenci, při níž zvukové vlny způsobují kolaps bublinek  plynu ve vodní nádržce a ty pak vysílají ultrakrátké světelné pulsy. Pokud to tak je, mohla by se lepicí páska stát jednoho dne dokonce i zdrojem energie. Uvažuje se dokonce o využití při slučování jader.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře