Jarní rovnodennost - zodiakální světlo

20. březen 2009 | 12.38 |

Další přepisování učebnic - první jarní den bude v tomto století spojen v převážné většině s datem 20. března! Astronomické jaro nastává letos v pátek 20. března ve 12:43 SEČ. Slunce vstupuje do znamení Berana. Délka dne a noci je v tento den stejná. Od zítřka se budou dny prodlužovat a noci zkracovat. Slunce každým dnem bude zvětšovat svou výšku nad obzorem při své kulminaci. Navíc můžete sledovat zajímavý světelný jev – zodiakální světlo.

Pokud se totiž nacházíte mimo rušivé městské osvětlení (například vysoko v horách – u nás připadají v úvahu Jeseníky, Šumava, Orlické hory či Českomoravská vysočina), můžete v těchto dnech spatřit poměrně výrazný světelný kužel, sahající až do výše 25° nad obzor, a to v době, kdy je Slunce již déle jak hodinu pod obzorem (po 19:30 hod). Jde o tzv. zodiakální světlo. Zbytek oblohy je tmavý a plný hvězd. Nízko nad obzorem, v nejjasnější části nazlátlého kužele, se nachází Venuše. Zapadá krátce po osmé hodině. Vrcholek tohoto zvláštního kužele zasahuje až do očima viditelné otevřené hvězdokupy zvané Plejády (Kuřátka).

Podmínky letošního pozorování zodiakálního světla jsou kvůli bezměsíčné noci ideální. V případě zodiakálního světla jde o rozptyl slunečního záření na miniaturních částečkách meziplanetárního prachu o velikostech 0,001 – 0,1 mm, které se nachází v rovině zemské dráhy (ekliptiky). Jak Slunce prochází zvířetníkovými souhvězdími, ekliptika mění v průběhu roku pro daný čas sklon s obzorem. Největší úhel svírá s obzorem v období jarní rovnodennosti po západu Slunce a v období podzimní rovnodennosti před slunečním východem. V oblastech poblíž rovníku je zodiakální světlo pozorovatelné po celý rok, neboť nikdy nesvírá s obzorem tak malý úhel, aby se ztratilo v záři soumraku či přesvětlených aglomerací. Z našich zeměpisných šířek jej můžeme na jaře sledovat večer po soumraku nad západním obzorem, na podzim naopak na východě ráno před rozbřeskem.

Jas zodiakálního světla se dá srovnat s jasem chudší části Mléčné dráhy. Zbývá jen doufat, že v noci bude obloha jasná a bez dalších rušivých světelných vlivů.

Na videu je zobrazeno  z vesmíru nasnímané střídání ročních období na zeměkouli v infračerveném spektru.

Podle Petra Horálka

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře