Gallium aneb kde udělali soudruzi z NDR chybu?

24. březen 2009 | 06.00 |

Asi znáte tu scénu z filmu Pelíšky, kde  se umělohmotné lžičky rozpustí v horké kávě. Podobnou situaci můžete zažít, když si budete horký čaj třeba míchat kovovou lžičkou. Nebude to však běžná nerezová lžička, ale lžička vyrobená z gallia.  

Existence gallia byla předpovězena tvůrcem periodické tabulky prvků, ruským chemikem Mendělejevem v roce 1871, který jej v dosud prázdném místě tabulky označoval jako ekaaluminium. Gallium objevil až  v roce 1875 francouzský chemik Paul Èmile Lecoq de Boisbaudran pomocí spektroskopie v pyrynejském sfaleritu, a pojmenoval jej po názvu své vlasti.

Gallium (Ga) je velmi snadno tavitelný kov,  má bílou barvu s modrošedým nádechem. Je to poměrně měkký a dobře tažný kov. Vyskytuje se poměrně zřídka jako příměs v rudách hliníku, zinku a olova. V přírodě se vyskytuje pouze ve formě sloučenin bauxitu (Al2O3 . 2 H2O) a sfaleritu (ZnS  kolem 0,002%). Nejbohatší nerost na gallium je germanit z jihozápadní Afriky, který obsahuje až 0,7% gallia.

Kovové gallium je jedním z mála prvků, které se vyskytují v kapalném stavu za běžných teplot. Pozoruhodný je i velký teplotní interval, ve kterém se v kapalném skupenství vyskytuje. Teplota tání gallia je totiž 29,78°C, což je také důvodem, proč se zmiňovaná lžička může "rozpustit" v horké vodě. Teplota varu je až úctihodných 2403°C. Gallium je neušlechtilý kov, který je v pevném stavu tvořen molekulami složenými ze dvou  atomů Ga.

Gallium je v zemské kůře poměrně vzácným prvkem. Průměrný obsah činí pouze 15 mg/kg.V mořské vodě je jeho koncentrace mimořádně nízká, pouze 0,03 mikrogramů gallia v jednom litru.

Gallium se nejvíce používá v elektronice při výrobě mnoha typů tranzistorů a především LED diod. Např. arsenid, fosfid a fosfoarzenid gallia mají polovodičové vlastnosti, využívají se kromě diod také v tranzistorech, laserech, počítačové a kopírovací technice.

GaAs převádí elektrickou energii na koherentní světlo (laserové diody, LED).

Lze jej použít při výrobě speciálních zrcadel

Toho, že se gallium vyskytuje dlouho v kapalném stavu, se využívá při výrobě klasických teploměrů pro teploty 30 až 500 °C, založených na teplotní objemové roztažnosti gallia. Rozšíření teplotního rozsahu až k –20 °C poskytuje slitina gallia s indiem a cínem zvaná Galistan.

Ze slitiny s cínem a bismutem se vyrábí zubní plomby místo amalgámu (ten je např. v USA a Kanadě zakázán, neboť hlavní součástí amalgámu je jedovatá rtuť). Používá se i při výrobě lehko tavitelných slitin.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.1 (10x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Gallium aneb kde udělali soudruzi z NDR chybu? gallium 25. 07. 2012 - 03:02