Speed-skiing - tryskáči na lyžích

5. březen 2009 | 06.00 |

speedski

Běžná rychlost dosahovaná dnes lidmi při cyklistice, skocích na laně či na lyžích mnohým jedincům nestačí. Mnohým přináší adrenalinové opojení sport zvaný Speed-skiing. Za 7 sekund zde dosahují tito extrémní sjezdaři rychlostí kolem 200 km/h. Při jízdě vydávají zvuk, který vzdáleně připomíná stíhačku, jejich zorný úhel se zmenší na minimum a brzdná dráha bude skoro kilometr.

Technické parametry a pravidla tohoto "sportu" se neustále mění. Lyže váží 12 kg a měří 2, 4 m. Je to  standardní délka nezávislá na výšce postavy jezdce. Jsou vyrobeny z téhož materiálu jako běžné sjezdové lyže, ale navíc jsou zesíleny titanovými pláty. Jejich aerodynamičtější tvar zaručuje menší zaoblení na špičkách. Hrany lyží se nebrousí, protože lyže se při obrovských rychlostech nesmí zaříznout. Na každý sníh se používá jiná struktura skluznice.

Vázání musí být s ohledem na obrovské zrychlení, jehož jezdci dosahují, seřízeno zhruba na dvojnásobek jezdcovy váhy. Na lýtkách mají jezdci speciální spojlery, na které se dokonce mohou při jízdě posadit.

Přilba je vyrobena z karbonových vláken a svou výplní přesně odpovídá tvaru hlavy. Důležitým bezpečnostním prvkem je oddělitelná aerodynamická část, která v případě kolize odpadne, aby na hlavě zůstala jen vnitřní, menší helma.

Pod kombinézou se jako spodní vrstva se používá klasické ribano. Závodní gumová kombinéza svým materiálem trochu připomíná kondom. Její elasticita je neuvěřitelná, výsledkem asi desetiminutového oblékání je dokonale obepnutá postava.

Výška a váha jezdce nemají na konečnou rychlost téměř žádný vliv. Nejvíce záleží na aerodynamice. Do sjezdové polohy se musí zabalit co nejdřív. Jezdec prakticky necítí žádný odpor vzduchu, neuslyší jediný zvuk.

Největší favorit a držitel světového rekordu Simone Origone poráží soupeře díky svému ultra-hlubokému postoji, který je asi o 10 cm nižší než postoj ostatních jezdců.

Jakmile jezdec zaujme postoj, měl by se vyvarovat jakéhokoliv zbytečného pohybu. Ti nejlepší lyžaři se na svých lyžích ani nehnou. Jednou z nejtěžších pasáží rychlostního sjezdu je brždění. Postupným narovnáváním se zvyšuje odpor těla a snižuje rychlost. Obě ruce musí přesně spolupracovat, pokud dá jezdec jednu ruku od těla rychleji než druhou, čeká jej nekontrolovatelný pád.

Nájezd mívá sklon mezi 70 až 98 % (100% odpovídá úhel 45°).Největší rychlost dosahují jezdci na firnovém sněhu.V čím větší nadmořské výšce se jezdí, tím je také vyšší konečná rychlost.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře