Nejstarší zvukový záznam lidského hlasu

6. duben 2009 | 06.00 |

Dlouhou dobu si celý svět myslel, že nejstarším zvukovým záznamem je záznam Edisonovy vlastní recitace říkanky "Mary had a little lamb" z roku 1877 zaznamenaná na tenké cínové fólii. Americkému historikovi Davidu Giovannonimu se v březnu roku 2008 podařil výjimečný objev. Našel záznam hlasu neznámé ženy, která zpívá francouzskou lidovou píseň "Au clair de la lune, Pierrot repondit (In The Moonlight)".

Nahrávka trvá pouhých 10 sekund a byla pořízena v roce 1860. K nahrávce zpěvu byl použit tzv. fonoautograf, který vynalezl pařížský tiskař E.L. Scott de Martinville. Přístroj pracuje tak, že zvukové vlny vyleptávají stopu na papíře, který je pokryt uhlíkovými sazemi. 

Objevený záznam byl historikem předán fyzikům z Lawrence Berkeley National Laboratory k dešifrování. Ti provedli digitální skenování papírů za velmi vysokého rozlišení a umožnili přeměnu nalezeného záznamu zpět na zvuk.  Tak byl zpřístupněn dosud nejstarší záznam lidského hlasu, Edisonovo dosavadní  prvenství bylo překonáno o 17 let!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře