Frigitmotion - kuličková dráha na ledničce

10. duben 2009 | 06.00 |

Mechanické hračky jsou dnes vytlačovány hračkami elektronickými. I když si třeba prostřednictvím mobilu či počítače můžete zahrát golf, kulečník nebo minigolf a ověřit si tak platnost fyzikálních zákonů, není to tak docela ono. Z našeho života mizí často praktické mechanické činnosti a zkušenosti s pohybem těles. Jenže jak si můžeme doma fyzikálně experimentovat a ještě se k tomu pobavit? Co si takhle pořídit mechanickou kuličkovou dráhu na ledničku?

Kromě toho, že na ledničku odkládáme nejrůznější vzkazy, pohledy, úkoly či grafické výtvory našich dětí přichycené magnety, můžeme tuto plochu použít jako "fyzikální laboratoř". Uvedená videa nám představují nejrůznější typy plastových součástek, ze kterých je sestavena kuličková dráha. Vhozená kulička působením tíhové síly padá například z překlopené páky, do které je vložena, kutálí se nejroztodivnějšími tvary tvary dráhy, pohání "mlýnské" kolo a končí šílenou rotací s následným pádem výlevkou.

Asi nejzábavnější činností však bude konstrukce takové dráhy, aby vše vycházelo tak, jak si představujeme. Zvládnout by to mělo i malé dítě.

Rovná plocha ledničky a přichycení dráhy na ní pomocí magnetů je naprosto ideální třeba z hlediska toho, že sestavená dráha nikomu nepřekáží, protože se v podstatě nemusí uklízet. Možná, že pak vyvstane jiný problém - kdy se do ledničky dostaneme, abychom nerušili náruživé "kuličkáře" v jejich hře? O tom, že je to hra založená na jisté závislosti svědčí i fakt, že místo ledniček používají k této hře někteří úředníci magnetických tabulí ve svých kancelářích.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Frigitmotion - kuličková dráha na ledničce sargo 10. 04. 2009 - 10:36