HOBA - největší nalezený meteorit na světě

23. březen 2009 | 06.00 |

meteorit Hoba

Každý den vletí do atmosféry Země velké množství meteoroidů. Jejich rychlost v atmosféře dosahuje obvykle od 11 do 72 km/s. Zazáří na obloze v podobě světelného jevu zvaného meteor. Pokud je meteor velmi jasný, nazývá se bolid. Většina meteoroidů má velmi malé hmotnosti (miligramy, gramy, výjimečně kilogram) a tak se v atmosféře roztaví a vypaří. Pouze ty největší dosáhnou zemského povrchu a stávají se meteority.

Meteority se dělí na dva základní typy – chondrity (z křemičitanů, na průřezu jsou patrné kulové granule, které se nazývají chondrule. Jsou složeny především z olivínu a pyroxenu. V pozemských podmínkách rychle se erodují) a siderity (složeny ze železa a niklu, pocházejí pravděpodobně z jader rozbitých planetek).

Meteority se dále dělí do tří skupin: kamenné, železné a železokamenné. Kamenné patří k nejběžnějšímu typu meteoritů, železokamenné meteority patří naopak k těm nejvzácnějším.

Hmotnosti a nepravidelné rozměry meteoritů kolísají od nejjemnějších prachových částic až po mnohatunové kusy. Největší kamenný meteorit přistál v roce 1969 u mexického městečka Allende. Všechny jeho nalezené úlomky vydaly na dvě tuny. V lednu roku 2000 se pro změnu v kanadské Aljašce zřítil uhlíkatý chondrit, ze kterého se podařilo vyhledat přes čtyři sta úlomků, z nichž největší vážil 2,3 kilogramu. Nejtěžší známý kamenný meteorit je dle některých zdrojů Kirin, který dopadl v Číně 8. března 1976 a váží 1770 kilogramů.

Avšak největší nalezený meteorit je železný. Jmenuje se Hoba  a leží na farmě Hoba West v severní Namibii, 20 km západně od města Grootfontein. Spadl před nejméně několika tisíci roky (možná i miliony) a podle stupně zkorodování odborníci odhadují, že měl původně kolem sta tun. Nalezen byl až  v roce 1920  Je to největší známý meteorit na světě, váží asi 60 tun. Je asi 3 m dlouhý a 2,5 m široký. Patří mezi železné meteority s příměsí niklu. Dnes leží v mělké prohlubině, ale je pravděpodobné, že při dopadu vytvořil kráter, který však byl od té doby erozí zahlazen.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.74 (19x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: HOBA - největší nalezený meteorit na světě janča 21. 02. 2010 - 15:37