Jak si zapamatovat fáze Měsíce

25. březen 2009 | 06.00 |

Měsíc samotný nevydává světlo, ale pouze odráží světlo Slunce. Podle toho, jak velká část Měsíce je ozářena Sluncem rozlišujeme měsíční fáze. Měsíc navíc odráží i světlo odrazené od Země a tento odraz bývá nazýván popelavým svitem Měsíce. Na příčinu popelavého svitu přišel už Leonardo da Vinci.

Měsíční fáze jsou čtyři:
Nov – Měsíc je k Zemi otočen neosvětlenou stranou. Obyvatelé části zeměkoule, kde je právě noc, jej nemůžou spatřit. Pořadí kosmických těles při něm je: Slunce - Měsíc - Země.
Postupně pozorujeme úzký měsíční srpek, na obloze je den po dni stále dál od Slunce, zapadá stále později a přibývá. K zapamatování tohoto jevu má čeština nespornou výhodu proti jiným jazykům. Říkáme, že Měsíc dorůstá – nabývá postupně tvaru písmene D.
První čtvrť – na obloze je osvětlená právě polovina Měsíce, Měsíc má tvar písmene D
Úplněk – Měsíc je celý k Zemi přivrácen osvětlenou stranou. Po úplňku Měsíc ubývá – v češtině říkáme, že couvá, stále více se jeho osvětlená část podobá písmenu C.
Poslední čtvrť – osvětlená část Měsíce má tvar písmene C

fr luneJak je to s označením jevů spojených s fázemi Měsíce v jiných jazycích? V cizině se studenti učí jiné pomocné říkanky, zdaleka ne tak jednoduché jako v češtině a  navíc často hodně zavádějící. Posuďte sami: Na severní polokouli, v našich zeměpisných šířkách, se používá francouzská poučka:

Le premier croissant et le dernier croissant peuvent être reconnus en les assimilant aux sens du p et du d. En effet, en "rajoutant" au croissant de lune un bâton, on obtient un p ou un d selon le croissant.

Když je Měsíc rostoucí, počáteční, má tvar písmene Ppremier = první (odtud: premiéra = první představení). Je-li Měsíc starý, má tvar Ddernier = poslední (derniéra = poslední představení).

V latině se přitom fáze dorůstání označovala jako cresco (rostu), fáze ubývání jako decresco (zmenšuji se). V latině tedy tvar Měsíce ukazoval na opačnou fázi, a proto byl Měsíc nazýván největším lhářem (Luna mendax maximus).

The mnemonic "DOC" represents:
"D" is the waxing Moon; "O" the full moon; and "C" the waning moon.

Zunehmender oder abnehmender Mond
Wenn der Mond einen Bogen macht, wie das kleinen "a", dann ist er abnehmend.
Wenn der Mond dagegen einen Bogen macht, wie das kleine Schreibschrift-"z", dann ist er zunehmend.

La luna es una mentirosa.
Cuando está en Cuarto Menguante o Decreciente (D), tiene forma de C.
Al contrario cuando está en Cuarto Creciente (C) tiene forma de D.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.2 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak si zapamatovat fáze Měsíce davidhavel 25. 03. 2009 - 14:37
RE: Jak si zapamatovat fáze Měsíce jana.kab 15. 05. 2010 - 16:17
RE: Jak si zapamatovat fáze Měsíce helusa27 10. 04. 2012 - 22:31