Čištění potrubí ropovodů a plynovodů

24. říjen 2009 | 06.00 |

ježekČeská republika využívá při dopravě ropy dva ropovody. Po dlouhá léta byla ropa do Česka dovážena pouze přes ropovod Družba vedoucí z Ruska. Ropovodem Družba proteče denně mezi 1,8 až 2 miliony barelů ropy (z toho 1,4 až 1,6 milionů barelů plyne do EU). Na území ČR  je celková průběžná délka trasy 357 km, celková délka trasy včetně zdvojení a odboček dosahuje 505 km. Průměr potrubí je 528 mm, rychlost proudění ropy v potrubí je cca 1,0 - 1,4 m/s, ročně proteče kolem 9 milionů tun ropy. Po pádu východního bloku se vybudoval ropovod  Ingolstadt, který přivádí ropu z Německa. Takovéto potrubí je potřeba čas od času vyčistit, stejně jako plynovovody.

Používá se k tomu zařízení, kterému čeští plynaři říkají ježek, němečtí mlok, angličtí prasátko. Tento válcovitý magnetický čisticí ježek je zařízení, které je přetlakem plynu hnáno plynovodem jako píst a přitom potrubí čistí a následně kontroluje jeho stav. Nejdříve probíhá čištění plynovodu, při kterém jsou odstraňovány různé nečistoty. K tomu slouží tzv. ježek čistící.  Kontroluje zbytky po svárech mezi jednotlivými částmi potrubí, které by mohly způsobit horší průchodnost. Na závěr čištění se k ježku připevní kalibrační deska, která potvrdí průchodnost potrubí a možnost zahájení druhé fáze inspekce.

Ta se provádí za pomoci tzv. inteligentního ježka. To je měřicí zařízení, které pracuje na principu měření rozptylu magnetického pole ve stěně potrubí. Ohebné kartáče se dotýkají stěny, uzavírají magnetický okruh přes stěnu potrubí, a jak zařízení popojíždí, zajišťují jeho magnetizaci v podélném směru. Přítomnost geometrických a jiných vad ihned zaznamenají magnetická čidla po obvodu tělesa.  Zatímco při čištění ježek dosahuje rychlosti zhruba 20 km/h, v případě inspekce je rychlost regulována na zhruba 10 km/h z důvodu maximální spolehlivosti.

Zařízení je díky tomu schopno odhalit například různé poruchy a také korozi na vnitřní i vnější straně. Díky tomu je možné včas zachytit případné problémy, opravit je a tím zvýšit spolehlivost i životnost plynovodů. Geometrický "inteligentní ježek" byl u nás poprvé použit už v roce 1988 v rámci komplexní inspekce plynovodů mezi kompresními stanicemi Veselí nad Lužnicí a Strážovice. Ježek s sebou nesl i televizní kameru, která byla schopna provádět vizuální kontrolu potrubí. Současná zařízení pracují na podobném principu, ale jsou technologicky mnohem dokonalejší. Kontrola musí být pravidelná a probíhá jednou za 8 let u všech potrubí s minimálním průměrem 300 mm. Letos je na řadě zhruba 900 km potrubí o průměru 900 mm.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Čištění potrubí ropovodů a plynovodů kanalizace 18. 10. 2010 - 07:23