Atomium

31. březen 2009 | 06.00 |

atomium

Poznáváte stavbu na obrázku? Myslíte, že má tento symbol Bruselu něco společného s fyzikou? Mezinárodní výstava Expo 58  konaná v Bruselu v roce 1958 se stala vyjádřením nového stylu a atomového věku. Symbolem a ztělesněním Expa se pak stalo Atomium. Atomium je model základní buňky krystalové mřížky železa zvětšený 165 miliardkrát.

Stavbu navrhl inženýr André Waterkeyn. Model centrálního systému krystalu železa má nosnou ocelovou konstrukci a devět koulí, které jsou mezi sebou propojeny a pokryty hliníkem. Koule o průměru 18 metrů představují středy atomů, ale jejich velikost samozřejmě odpovídá pouze požadavkům na provoz. Každá koule je rozdělena na několik podlaží a celkem je v nich na 3000 m2 užitné plochy. Roury, které symbolizují síly mezi atomy, měří 38 metrů a mají průměr 3 m. Hmotnost Atomia je 2400 tun. Šikmé trouby jsou silnější a skrývají eskalátory. Celkovou stabilitu zajišťují dvojité opěry, ve kterých jsou také schodiště, každé o 200 schodech. Horní polovina vrcholové koule obsahovala restauraci pro 140 osob a vyhlídkovou terasu pro 250 návštěvníků.

Expozice uvnitř koulí braly návštěvníkům Expa 58 dech -  uvnitř byl nejrychlejší výtah na světě (5 m/s). Atomium se stalo obrovsky populární - jen málokterý z 42 milionů návštěvníků, kteří na Expo dorazili, ho nenavštívil. To, co mělo být součástí výstavy, se stalo samo o sobě významným symbolem Bruselu. Ačkoli mělo být Atomium po výstavě rozebrané, potkal ho tentýž osud jako pařížskou Eiffelovku v 19. století.

Konstrukce Atomia z kombinace oceli (kostra) a hliníku (plášť) po letech začala trpět korozí a tak byl z bezpečnostních důvodů postupně omezován do Atomia přístup, až byla přístupná jen třetina celého objektu. 18. února 2006 bylo Atomium po více než roční kompletní rekonstrukci znovu otevřeno.

Co tedy Atomium dnes nabízí? Jedna z koulí je vždy po půl roce obměňovaná a slouží jako galerie současného moderního umění. Jsou v něm i prostory pro konference, výstavy, promítací sál, vyhlídková restaurace.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře