Svět bez nabíječek - svět s nanovlákny

12. duben 2009 | 06.00 |

nanovláknoVálí se vám doma spousta různých nabíječek k nejrůznějším typům mobilních telefonů? Říkáte si, proč už se dávno výrobci mobilů nedohodli na nějakém standartu, který by v podobě univerzální nabíječky fungoval pro všechny typy mobilů? Zapomeňte na nabíječky, do několika let nebudou prý potřeba. Nahradí je sluneční energie, kterou se budou prostřednictvím nanovláken nabíjet mnohá elektrická zařízení sama.

Nabíječky nahradí tenká vrstva solárních článků vyrobených z nanovláken. Nanovlákna jsou tisíckrát tenčí než lidský vlas a umožní, že se elektronika bude dobíjet za provozu sama. A ve výrobě nanovláken jsou čeští vědci světovou elitou, protože liberecká společnost Elmarco tyto supermoderní solární články už představila na světovém setkání vědců v Praze. Nanočlánky přitom budou o polovinu levnější než klasické křemíkové solární panely. Jejich životnost je téměř nekonečná a provoz úsporný. Na trhu by se prý měly objevit už do dvou let.

Tímto novým materiálem se údajně  může pokrýt jakýkoliv povrch, například celý notebook, mobil či dokonce celá karoserie auta. Materiál z nanovláken je schopný intenzivnějšího dobíjení, než je běžné u obyčejných solárních panelů. Navíc k nabíjení nepotřebuje přímé světlo – postačí jim i oblačná obloha nebo umělé světlo.

V praxi to bude vypadat tak, že si při příchodu do práce jako vždy odložíte na stůl mobil. Ten se bude díky troše světla ze slunce nebo lampičce permanentně sám nabíjet.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.8 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře