Jaderné popelnice

23. říjen 2009 | 06.00 |

jaderná baterieJaderné reaktory je potřeba čím dál více miniaturizovat. A tak se postupně jejich rozměry zmenšují. Běžně se vejdou do atomových ponorek a nyní se jejich velikost  standardizuje na velikost stejnou jako má popelnice či odpadkový koš. NASA plánuje další miniaturizaci těchto zařízení tak, aby v budoucnu by mohli být výzkumníci Marsu či Měsíce vybaveni výkonnými zdroji jaderné energie, které by se vešly do nevelkých nádob. Automatické kosmické sondy jsou totiž doposud vybavovány radioizotopovými tepelnými generátory "jaderné baterie" - na obrázku, ve kterých neprobíhá řetězová  jaderná reakce, pouze v nich spontánní jaderné reakce dává dostatek tepla. Tyto baterie mají výrazně nižší výkon, ale vydrží v provozu někdy i více než 10 let. To je samozřejmě nutné v případech, kdy nelze v kosmu získávat dostatečné množství energie ze slunečního záření

stirlingTakovýto bezpečně podkritický štěpný reaktor bude předávat svoji tepelnou energii speciálnímu druhu pístového tepelného motoru - Stirlingovu motoru. (Na fotografii vidíme testy Stirlingova motoru určeného pro miniaturní zdroje jaderné energie ve vakuové komoře). Tento motor s vnějším spalováním se už dnes pro své výborné vlastnosti začíná používat i u některých solárních termických elektráren. Pomocí připojeného alternátoru mění tepelnou energii na energii elektrickou. Typický výkon jednoho takovéhoto kbelíkového reaktoru má být  kolem 40kW. To údajně stačí na pokrytí spotřeby asi osmi pozemských domů. Existují však i studie několikametrových reaktorů s výkonem desítek megawattů.

Systém se nyní zkouší ještě bez jaderné komponenty, protože k jeho odladění a celkové demonstraci není jaderný zdroj potřeba. Pokud ale budou testy probíhat dobře, někdy po r. 2020 by se mohly "jaderné popelnice" ocitnout na jiných tělesech Sluneční soustavy a poskytnout astronautům zdroj energie. Pravděpodobně budou umístěny pod povrchem vesmírného tělesa.

Podle Pavla Vachtla

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře