Elektrostatický ping pong

21. duben 2009 | 06.00 |

elektrostatika1Když vložíme vodič do elektrického pole nastává jev, který označujeme jako elektrostatickou indukci. Pokusy s indukcí a přenášením náboje bývají celkem atraktivní.

Variant pokusů je celá řada, často se používá pingpongový míček s vodivým povrchem. Ideální je potřít jej vrstvou tuhy z tužky nebo pečlivě obalit alobalem. Takto upravený míček se zavěsí na nevodivé tenké vlákno a vloží se mezi dvě vodivé desky, které jsou připojeny ke zdroji elektrického náboje –  van de Graaffův generátor. A pak můžeme pozorovat elektrostatický ping  pong.

V jiné obměně pokusu můžeme místo kovových desek použít dvě nápojové plechovky zbavené laku vzdálené asi 5 cm od sebe, které jsou nevodivě spojeny plastovým brčkem. Na brčku mezi plechovkami opět visí na nevodivém vlákně upravený pingpongový míček nebo kovový kroužek. Plechovky jsou přilepené k podložce z polystyrenu nebo na plastových kelímcích. Konduktor generátoru je připojen k jedné plechovce, druhá je spojena s jeho uzemňovací zdířkou. Budete-li provádět pokus např. s nabitým balónkem, nabitou plastovou tyčí či zelektrovaným pravítkem, jednu plechovku uzemněte proužkem alobalu nebo držte rukou.

Zelektrovanou tyč přibližujte k neuzemněné plechovce (plechovky se tyčí nedotýkejte) - a míček se rozkmitá a tluče do plechovek. Po chvilce se pohyb zastaví, ale krátkým oddálením a opětovným přiblížením tyče se zase míček pohybuje. Dochází  totiž k pravidelnému nabíjení a vybíjení kmitajícího balónku při dotyku s plechovkami a balónek se proto pohybuje.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře