Úlohy o pohybu

6. květen 2009 | 06.00 |

autaSpousta studentů nesnáší úlohy o pohybu.  Kdy a kde se potkají dvě auta, která jedou z místa A do místa B a obráceně, nebo kdy dožene auto cyklistu, když vyjíždí ze stejného místa po určitém čase? Patříte mezi ně? Třeba vám k pochopení řešení pomůže následující program.

Katedra matematiky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích nabízí na svých stránkách mnoho zajímavých učebních materiálů. Pokud si chcete  procvičit slovní úlohy o pohybu,pak si na adrese: http://www.pf.jcu.cz/stru/katedry/m/vyukamat/slovniulohy.htm
můžete bezplatně stáhnout a instalovat na svůj počítač program Kateřiny Štikové simulující pohyb aut.

Po spuštění programu se na první stránce objeví nabídka stručného seznámení s možnostmi, jak lze s programem pracovat při řešení slovních úloh o pohybu. Po volbě Vstupte se otevře další stránka.

Podle zadání slovní úlohy, se rozhodnete, o jaký typ situace se v daném případě jedná: buď jízda aut stejným směrem nebo proti sobě. Po provedení výběru typu úlohy, jste vyzváni k odhadu výsledku. Tento odhad se zobrazuje při další práci v horní části obrazovky a je možné jej ještě v průběhu další práce změnit. Po odhadu výsledku se dostanete do vlastní simulace pohybu, jež je motivační a značně praktická. Zde může každý podle individuálních potřeb pracovat libovolně dlouho. Po zadání vstupních údajů o délce dráhy a rychlostech uvede obě autíčka z původních poloh do pohybu tlačítkem Jeď. Kdykoli je možno postavit auta znovu na start a pozorovat celou situaci ještě jednou. Při volbě Další stránka přibudou tlačítka volby doby jízdy obou aut. Můžeme pozorovat pohyb a vzájemnou polohu aut po 5, 15, 30 a x minutách. Zároveň se doba jízdy v minutách zobrazuje nad silnicí V levém horním rohu obrazovky vidíme původní odhad a máme možnost opravy, a tím i zkoušky správnosti řešení zadané slovní úlohy.Důležitá je také možnost řešení zadané úlohy pokusem a odhadem časového intervalu. Volbou Na další stránku se žák dostává k výsledku a porovnání nalezeného řešení s původním odhadem. Tlačítkem Zobrazit výsledek se zobrazí správné řešení úlohy, tj. správný výsledek včetně odhadu řešení pro porovnání.

I když má program ještě nějaké mouchy (gramatika, nemožnost práce s desetinnými čísly, zadání rychlosti pouze v km/h, chybné výsledky u některého zadání), je rozhodně značně motivační. Každý uživatel si v něm může podle své potřeby znázorňovat pohyb aut krok za krokem. Doufejme, že se podaří program doladit pro další varianty pohybů a vychytat některé zmiňované mouchy.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3.16 (32x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Úlohy o pohybu el 20. 09. 2009 - 16:40