Krokové napětí

8. květen 2009 | 09.05 |

krokove napetiČasto se venku za bouřky pohybuje spousta lidí. I když bouřka dává o sobě dostatečně dopředu vědět, mnozí blížící se nebezpečí neberou vážně a spěchají dokončit rozdělanou činnost. Na louce mezi prvními blesky sklízejí vidlemi seno před zmoknutím, rybáři nahazují grafitovými pruty návnadu do vody – před bouřkou nejvíc berou ryby. Golfisté musí dohrát ještě jamku, cyklisté musí stihnout dojet pod ochranný přístřešek nejbližší autobusové zastávky, jezdci na koních uhánějí ke stájím a snaží se přitom dostat se do bezpečí před obyčejným zmoknutím. Přitom si neuvědomují nebezpečí přímého zásahu bleskem a riskují se svými životy.

Vstoupí-li elektrický proud při úderu blesku v jednom jediném bodu do homogenní plochy, vznikne gradient potenciálů (potenciálový trychtýř). Tento efekt vznikne také při úderu blesku do homogenní půdy. Jestliže se osoby a zvířata nacházejí uvnitř gradientu potenciálů, mohou být ohroženy krokovým napětím. Čím je vodivost půdy větší, tím je tento gradient plošší – riziko nebezpečného krokového napětí se zmenšuje.

Blesk udeří do nějakého objektu ve vaší blízkosti a přes něj se uzemní. Elektrický proud se z místa úderu šíří v půdě paprsčitě všemi směry. Půda má vcelku dobré izolační vlastnosti a energii blesku šířící se kruhově zemí od místa úderu rychle tlumí. Napětí postupně klesá se čtvercem vzdálenosti. Můžeme si tedy kolem místa zásahu představit několik soustředných kružnic, z nichž každá představuje zónu s jiným energetickým potenciálem. Ten je nejvyšší u místa zásahu a s rostoucí vzdáleností se rapidně snižuje a tlumí. Pokud stojíte tak nešťastně, že každá vaše noha spočívá na jiné kružnici, zkratujete je mezi sebou a rozdílový potenciál proběhne vaším tělem. Mezi dvěma body je rozdíl potenciálů, mezi nimiž vzniká rovněž napětí, takže mezi nohama rozkročeného člověka může protékat proud i smrtelné intenzity (proto krokové napětí). Takto nebezpečná zóna představuje přibližně kruh o poloměru 20 metrů. Uvádí se, že krokové napětí se může vyskytnout až 40 metrů od místa úderu.

Z tohoto důvodu si nesmíte na zem sedat ani lehat. Při bouřkách ve volné přírodě se doporučuje dřepnout si s nohama u sebe, tak abychom jednak nepřitahovali svou výškou nad volným terénem blesky a jednak, abychom se vyhnuli krokovému napětí. Krokové napětí může být také příčinou záhadných zabití pasoucích se hospodářských zvířat, jejichž nohy jsou přece jen dále od sebe, zatímco pasákovi se nic nestalo. Za nebezpečné krokové napětí se pro člověka pokládá 90 V/m, pro zvířata 16 V/m. O krokovém napětí se mluví také v souvislosti se spadlými dráty vysokého napětí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.24 (25x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Krokové napětí anonym 30. 05. 2016 - 09:22
RE: Krokové napětí bojko 29. 06. 2017 - 08:04