Nová předpona jednotek SI: hella nebo hafo?

7. březen 2010 | 06.00 |

SI prefixesSnaha fyziků popsat velmi vysoké hodnoty některých veličin údajně naráží na jeden problém. V soustavě jednotek SI je největším násobkem číslo s 24 nulami označované jako předpona yotta. Poslední změna SI v systému předpon byla v roce 1991, kdy byly schváleny předpony yotta a zetta (21 nul). Dosavadní rozsah předpon prý přestává stačit a Austin Sendek, student fyziky z Kalifornské univerzity zahájil prostřednictvím sítě Facebook  kampaň za rozšíření systému SI.  Novým návrhem odborníků pro novou předponu je slovo hella.

Podle mého názoru je taková předpona doposud zbytečná, neboť  i předpony zetta a yotta nejsou v praxi příliš používané a to ani ve vědeckých textech. Jsou to tak nepředstavitelně velká čísla, že na jejich vyjádření pohodlně stačí používání příslušné mocniny. Spíše se jedná o zviditelnění studenta, který přispěchal se svým nápadem. Slovo hella údajně vychází z kalifornského slangového výrazu pro hodně nebo mnoho. Navrhnutá předpona ovšem nemá svůj základ tak jako ostatní předpony ve staré řečtině a latině. Pokud se bude o návrhu hlasovat tak členové Poradního výboru pro jednotky budou chtít tuto tradici zachovat.

Uplatnění by mohlo být ve vyjadřování některých vzdáleností či hmotností ve vesmíru,  počítání atomů nebo vyjadřování energie vyzařované Sluncem (0,3 hellawattu).

No a pokud by se tato změna v rozšíření předpon jednotek soustavy SI ujala, tak navrhuji její českou variantu: hafo se značkou H.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře