Jaderné výbuchy v Evropě

31. květen 2009 | 06.00 |

ukrajinaV poslední době znepokojilo světovou veřejnost testování jaderné nálože v Severní Korei. Málokdo však ví, že jaderné nálože explodovaly i v Evropě v době studené války. Sovětský svaz však vždy vojenské informace tajil. O použití jaderných náloží pochopitelně nesměli vědět ani lidé, kteří v blízkosti výbuchů žili a třeba je dokonce i viděli na vlastní oči. Až v devadesátých letech minulého století se začalo toto tajemství pozvolna odhalovat.

Na Ukrajině v Charkovské oblasti objevili geologové ložiska zemního plynu. Sedmnáct sond navrtalo půdu u obce Krestišče. Z jedné z nich ale stlačený plyn vyrazil na povrch, lidé v okolí nemohli žít. Proto plyn zapálili. Plameny dosahovaly desítek metrů a bylo jasné, že je nepůjde zkrotit běžným způsobem. Nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv osobně podepsal rozhodnutí o řízeném jaderném výbuchu, který měl požár uhasit. Měl sílu asi třetiny bomby použité na Hirošimu. Zem se výbuchem otřásala, obrovitý mrak zastínil slunce. Jaderný spad zasáhl zem, lidi i zvířata. Stalo se to 10. července 1972. Pověřené úřady evakuovaly obyvatele, ale jen nedaleko a na několik hodin. Po výbuchu se lidé vrátili zpět a sami si opravovali domy. Požár plynu však nepodařilo výbuchem jaderné nálože zneškodnit, zlikvidovali jej až po několika měsících hasiči. Třicet let lidem nikdo neřekl, že šlo o jaderný výbuch. Postižené obyvatele nejprve silně bolela hlava, později se objevily různé nemoce, polovina obyvatel zemřela na rakovinu a leukemii. Před několika lety chtěli lidé získat od ukrajinské vlády odškodnění za zničený majetek a poškozené zdraví. Ukrajinská vláda však za výbuch nemohla a tak se odškodnění dosud nedočkali. Jaderný test údajně připravily oddíly tajné policie KGB poslané z Moskvy. Ukrajinští specialisté ani netušili, že tam použili jadernou nálož. Dnes už většina obyvatel místo opustila.

I  druhý jaderný výbuch se uskutečnil na Ukrajině. V září 1979 začal v dole na Donbasu vybuchovat plyn a horníci umírali. Jaderná nálož měla setřást jednotlivé vrstvy horniny, aby metan mohl volně unikat a nezpůsobovat výbuchy. Experiment připravil pod dozorem ministerstva vnitra moskevský ústav Alexandra Skočinského. Tentokrát lidé věděli, co se bude dít. KGB vyklidila 3 km oblast kolem šachty. Nálož explodovala 800 m pod zemí a vyvolala zemětřesení, které odpovídalo 9. stupni Richterovy stupnice. Pokus na šachtě se však nevydařil, zem si po výbuchu nesedla a už za půl roku přišli při výbuchu metanu o život další 2 horníci. Dodnes musí horníci z dolu čerpat podzemní vodu. Kdyby se dostala do míst, kde byla jaderná nálož, zamoření by zasáhlo až Azovské moře. 

podle MfD

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jaderné výbuchy v Evropě pavel pokorný 01. 06. 2009 - 12:54
RE(2x): Jaderné výbuchy v Evropě fyzmatik 01. 06. 2009 - 18:07
RE: Jaderné výbuchy v Evropě toník 03. 06. 2009 - 20:02