Určování výšky mořské hladiny

23. červen 2009 | 06.00 |

slapová míraNadmořská výška je běžně používaným pojmem nejenom v zeměpise, ale i ve fyzice. Intuitivně tušíte, že se zřejmě měří od hladiny moře. Ale jak se stanoví správná úroveň hladiny moře, když hladina moří a oceánů není podstatě nikdy v klidu a navíc se projevuje také příliv, odliv a další vlivy?

Přesné stanovení hladiny moře je nezbytné pro přesná určení výšky všech objektů nacházejících na pevnině. Také atmosférický tlak se přepočítává na tlak u hladiny moře, aby se vyloučil vliv nadmořské výšky, protože s rostoucí nadmořskou výškou tlak klesá. Hladinu moří však ovlivňuje celá řada faktorů: příliv a odliv, malé a velké vlny (vítr, slapové jevy), místa o vysokém a nízkém tlaku v atmosféře mající vliv na změny povrchu v oceánu (tajfuny, hurikány...), změny teploty vody v oceánu (které mění hustotu a objem vody) , déš´t a voda řek ústících do moře.

Pokud bychom stáli na břehu moře a chtěli pomocí délkového měřidla určit jeho výšku hladiny, zjistili bychom asi překvapivou věc – je to nemožné! Výška hladiny se neustále působením vln mění každou sekundu, vlivem slapových jevů každou hodinu a vlivem planetárních změn každý týden.

Těmto problémům se vyhneme použitím slapové míry. Jde o velkou trubici (průměr 30 cm a více) s malým otvorem pod vodní hladinou, která je umístěna na pilíři (konci mola). Vlny vně trubice jen nepatrně ovlivňují hladinu vody v trubici. Proto lze v trubici odečítat hladinu moře relativně přesně vzhledem k blízké geodetické značce. Měření se provádí pravidelně několik let a zpracováním výsledků se určí hodnota úrovně hladiny moře. Těchto zařízení je umístěno na pobřeží oceánů velké množství, měří kromě hladiny moře také barometrický tlak a rychlost větru.

K mapování přesného tvaru geoidu Země se používají radarové výškoměry a tak se také zjistilo, že průměrná hladina oceánů nad  podmořskými horami je vlivem gravitačního působení až o 100 m vyšší než okolní úroveň mořské hladiny! Stejně tak nad podmořskými proláklinami vznikají prohlubně i na vodě. Změny jsou natolik pozvolné, že lodi plující nad těmito místy je nezaznamenají.

Získat přesné hodnoty (řádově menší než v milimetrech) je extrémně obtížné. Nyní se pro přesná měření využívají satelity, ale jejich měření jsou nakonec ovlivněna stejnými faktory. Vědci své výsledky zpřesňují tím, že používají dlouhodobá měření. Jejich obecným výsledkem je to, že hladina moře se zvyšuje ročně asi o 2 mm.

Na výšku hladiny oceánů mají nepochybně vliv i tající ledovce z kontinentů. Například Grónsko vlivem vody tající z místních ledovců obohatí oceán o nepředstavitelných 50 miliard tun vody za rok! Podle předpovědí vědců by zvýšení hladiny oceánů do roku 2100 m mělo činit od 50 do 95 cm.

Zajímavé rovněž je, že na základě studií bylo zjištěno, že změna tlaku o 100 Pa = 1hPa vede ke změně hladiny moře o 1 cm. Změny v úrovni vodní hladiny nedosahují více než 30cm, ale významný je obrovský nárůst tlaku v tom, že na jeho základě vznikají tropické cyklóny. Např. pozorovaná změna tlaku v hurikánu o 100 hPa může vést ke změně úrovně vodní hladiny až o 1 m.

zdroj: Renata Holubová

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.67 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Určování výšky mořské hladiny grglos 31. 03. 2010 - 15:11