Podivné paprsky na meteorologickém radaru

7. červen 2009 | 06.00 |

meteoradar1Pravidelnou rutinou mého dne se stává ranní prohlídka meteorologického radaru, následovaná i několikrát v průběhu dne, která mi dostatečně říká, jaké počasí bude v nejbližších hodinách. Ovšem poslední dobou se na radaru www.chmi.cz dějí věci. Objevují se zde zcela netradiční směrované paprsky, které s deštěm nemají zcela nic společného.  Meteorologové tak mají problém. Na svých mapách vidí déšť, který ve skutečnosti vůbec neexistuje.

Důvodem je, že meteorologické radary jsou rušeny vysíláním internetové sitě WiFi. Meteorologové už museli jeden radar přeladit na jinou frekvenci. Ani to ale nepomohlo úplně.

meteoradar2Vysílání internetu se na radaru projevuje jako podivný paprsek. Je podivné, že člověk to z radaru pozná, nikoli počítač! Automatický software údajně nemá tu inteligenci odfiltrovat falešné hlášení. Data z radaru se používají i v letectví, ale zatím je tento systém údajně lépe zabezpečený.

Problém je v tom, že v době kdy zařízení meteorologického radaru vznikalo, nikdo nepočítal s tak masivním rozvojem bezdrátového internetu. Řešení se našlo. Ovšem někteří provozovatelé WiFi sítí mají vypnutý tzv. DFS – systém, který se automaticky vyhýbá frekvenci radaru. Jejich přístroje by právě tím DFS měly být schopny detekovat radarový signál a v případě, že jej detekují, by měly být schopny se přeladit. Mnoho poskytovatelů to však nepoužívá, jelikož je to technicky málo spolehlivé. Český telekomunikační úřad již řešil 20 takových podobných případů a zatím se s hříšníky zatím domluvil. V krajním případě hrozí těmto provozovatelům sítí WiFi pokuta až ve výši 10 miliónů Kč.

A co my běžní uživatelé?  Teď už víme, že tyto falešné paprsky na radaru způsobuje právě ten internet, na kterém třeba právě surfujeme.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře