Konec klasických žárovek nejenom v Čechách

3. červenec 2009 | 06.00 |

žárovkaTak už je to tady. Po Austrálii, kde se bude klasická žárovka používat do roku 2009 a Kanadě, kde skončí do roku 2012 skončí žárovka i v Evropské unii. K plošnému zákazu klasických žárovek se přihlásila Austrálie, Nový Zéland, Filipíny a Kalifornie.V obchodech končí typ žárovky z roku 1879 vynalezený Thomasem Alvou Edisonem. Účinnost žárovky je pouhých 5%, zbylých 95% energie je vydáváno žárovkou ve formě tepla.Od letošního září začnou z českých obchodů mizet klasické žárovky. První se přestanou prodávat ty nad sto wattů a všechny další, které nejsou čiré. Do tří let všechny modely nahradí v Evropské unii energeticky úspornější kusy. Brusel se tak snaží snížit spotřebu elektřiny, a tím omezit produkci skleníkových plynů. Postupně budou následovat i slabší klasické žárovky, ty poslední nad 25 wattů zmizí z obchodů prvního září 2012.

Harmonogram změn

Datum             Do oběhu už se nedají žárovky

1. září 2009     všechny matné a čiré nad 100W

1. září 2010                čiré E27 nad 75W

1. září 2011                čiré E27 nad 60 W

1. září 2012                čiré E27 nad 25 W

Podle zpráv Evropské komise kolem 85 % svítidel v unijních domácnostech spotřebovává příliš energie. Nahrazení žárovek EU spořivými typy má pomoci k výraznému snížení produkce skleníkových plynů, které vznikají při výrobě elektřiny, a přinést roční úspory od pěti do osmi miliard eur (135 až 216 mld. Kč).

Výměna za úspornější typy zajistí pokles roční produkce CO2 v EU o 12 miliónů tun a ušetří elektřinu pro jedenáct miliónů evropských domácností.

I když výměna klasické žárovky za lepší ušetří až 80 % elektřiny existují i důvody nevýhodnosti takovéhoto urychleného kroku. Kvalitní kusy úsporných žárovek mají v průměru vydržet až padesát tisíc hodin. Ty nekvalitní mohou být v konečném důsledku méně ekologické než tzv. klasické. Jejich používání v místnostech, kde se často rozsvěcí a zhasíná, například na toaletách, může totiž výrazně zkracovat jejich životnost.

Velkým rizikem je rtuť, která je v úsporných žárovkách. Kvůli možnému uvolňování jedovaté látky do životního prostředí se bude muset zlepšit recyklace.  Místnost, kde se žárovka rozbije, by měl být na čtvrt hodiny opuštěn a vyvětrán, protože do vzduchu se mohou dostat nebezpečné rtuťové výpary.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší