Ultrazvukovým dělem na sinice!

22. červen 2009 | 06.00 |

Anabaena sphaerica1Největším postrachem letního koupání je vodní květ v přírodních nádržích. Jde se o sinice, které se za příznivých podmínek rychle namnoží. Vyhovují jim vysoké teploty, dostatek slunečního světla a zejména fosfor. Právě tento prvek  je výrazně obsažen ve vodě díky hnojení a používání fosfátových pracích prášků. Z krásné průzračné vody se tak stane nechutná zelená břečka. Nejde jenom o estetickou vadu vody, ale hlavně o to, že neurotoxiny produkované některými druhy sinic, způsobují onemocnění dýchacích cest a někdy i rakovinu jater. Vědci v boji se sinicemi používají nejrůznější metody – fyzikové nasadili ultrazvuková děla.

  

Nejběžnějším postupem, jak bojovat se sinicemi, je totiž nechat zarostlou vodu vlastnímu osudu a spolehnout se na to, že si vždycky nakonec nějak poradí sama. Pro to však nemají pochopení podnikatelé, které živí turistika v okolí přírodních nádrží a společně s lékaři, vyděšenými drastickými účinky sinicových jedů na lidi, tlačí na vývoj technologií, které by s nevítanými sinicemi dovedly zatočit. Přebujelé sinice totiž vyrábějí záplavu dosud vcelku záhadných, ale stoprocentně nebezpečných neurotoxinů a navíc také spotřebovávají ve vodě tolik vzácný kyslík.

  

Anabaena sphaerica2V boji proti sinicím Michiel Postema z University of Hull spolu s dalšími odborníky nasadil ultrazvuk. Nápad sice není původní, ultrazvukové zbraně se proti sinicím testovaly už dřív, ale s rozporuplnými výsledky. Až dosud totiž nikomu nebylo příliš jasné, co vlastně ultrazvuk se sinicemi provádí. Postemův tým uvádí, že ultrazvuk likviduje heterocyty, nápadné speciální buňky ve vláknu sinic, kde probíhá fixace vzdušného dusíku a které mimo jiné díky obsaženým plynům fungují jako plováky. Vlna ultrazvuku z ultrazvukové zbraně způsobí, že plyn v heterocytech začne rezonovat a postižené heterocyty nakonec vyhřeznou. Vlákna sinic poté klesají do hloubky, kde je temnota rychle zlikviduje.

Vědci vyzkoušeli celkem tři různé frekvence ultrazvuku, kterými trýznili sinici Anabaena sphaerica, jejíž neurotoxiny způsobují onemocnění dýchacích cest i rakovinu jater. Nakonec se ukázalo, že fungují všechny tři, přičemž vítězem se stala frekvence blízká 1 MHz. To odpovídá i teoretickým výpočtům, které výzkumníci odvodili z rozměrů heterocytů této sinice, jejichž velikost se pohybuje kolem 6 mikrometrů.

  

Ultrazvukové zbraně lze jemně nastavit na konkrétní druh sinice ve vodním květu. V takovém případě jde o čistou technologii, která víceméně nepoškozuje ostatní organismy. Ultrazvuk navíc zlikviduje právě jenom heterocyty, protože ostatní buňky vláknitých sinic jsou plné vody a jako takové ultrazvukovým impulsům docela slušně odolávají. To je velice vhod, protože destrukce všech buněk sinic vodního květu by do okolní vody vyplavila ohromné množství neurotoxinů.

Pokud se začnou ultrazvukové zbraně opravdu nasazovat proti sinicím, bude to nejspíš jenom ve sladké vodě a jen na menších vodních plochách. Voda totiž ultrazvuk účinně pohlcuje a účinek ultrazvuku o frekvenci 1 MHz je ve vodě na vzdálenost pouhých 20 metrů. Tak se můžeme na březích nádrží za několik let setkat třeba s ultrazvukovými děly.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře