Plavání v kalné vodě

30. červen 2009 | 08.20 |

kalnaPokud někdo neumí ještě v pokročilém věku plavat, je vhodné vyzkoušet to v moři. Samozřejmě za podmínek, kdy nejsou vlny. Jistě nás to nepřekvapuje. Mořská voda má přece větší hustotu než sladká voda v řece, rybníku, jezeře či na koupališti. Jak by to ale dopadlo, kdyby nějaký odvážlivec zkoušel plavat v řece po bouřce nebo prudkém dešti, kdy je voda pořádně kalná? Nemá tato voda také větší hustotu? Nebude nás nadnášet lépe než voda čistá? Tento problém si ozřejmíme jednoduchým pokusem.

Do sklenice nalijeme vodu z vodovodu a opatrně  do ní vložíme syrové vejce. Vejce klesá ke dnu. Postupně do vody sypeme sůl a promícháváme lžičkou. Až dosáhne sůl ve vodě určité koncentrace, vejce vyplave  k hladině.Pak nalijeme do sklenice opět čistou vodu a rozmícháme v ní hrst hlíny. Vložíme stejné  vejce do kalné vody a pozorujeme, jak klesne ke dnu. Do vody můžeme přidávat další hlínu, vejce však plavat nebude.

Proč tomu tak je? Slaná voda je kapalinou s větší hustotou než sladká voda. Podle Archimédova zákona působí  na těleso ve slané vodě větší vztlaková síla než na něj působí ve sladké vodě. Kalná voda však má hustotu stále stejnou, jenom v ní plavou nečistoty. Její hustota se nezvýší přidáváním běžné hlíny či vhazováním kamínků. Kdybychom si představili osamoceného plavce v bazénu, do něhož by po chvíli naskákali další plavci, plavalo by se mu stále stejně – tedy pokud by mu tam ti ostatní příliš nepřekáželi.

V kalné vodě tedy plave jak plavec, tak nečistoty. Voda má stále stejnou hustotu a plavání mu přítomné nečistoty nijak neusnadní.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.25 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře