Kačenky ve službách vědy

5. listopad 2009 | 06.00 |

kacenkaNěkdy se vědeckým experimentem stane docela nečekaná událost. V roce 1992 si americká firma The First Years Inc v Číně objednala 30 000 kusů plastových hraček do koupelen. V lednu 1992 spláchla při mořské bouři velká vlna z lodě směřující z Hongkongu do USA  tři kontejnery naplněné plastovými hračkami – kachničkami, želvičkami, žabkami či bobry. Jeden z kontejnerů byl plný žluťoučkých kachniček a ty se z poškozeného kontejneru rozplavaly po hladině. Od té doby se tři skupiny plastových kachniček plaví po světě. Tak velké množství vodotěsných objektů skýtá pro vědce jedinečný pokus. Ti podle nich mohou mapovat přesnou dráhu mořských proudů.

Místo do koupelen amerických batolat vyrazily hračky na nekonečnou cestu kolem světa. Část z nich plula na sever, část na jih a zbytek na východ. Severní skupina zamířila k Aljašce, obeplula Severní Ameriku i Grónsko a znovu se objevila na východním pobřeží USA. Další velká část hraček pluje k břehům Austrálie, Jižní Ameriky a Indie.

kacenka2Od začátku svého výletu urazila zvířátka přes třicet tisíc kilometrů. Proplula místem, kde ztroskotal Titanik, přistála na Havaji a několik let dokonce strávila zamrzlá v arktickém ledu. Všechny nástrahy se ale podařilo překonat, a to hlavně díky dobrému materiálu: hračky jsou z odolného plastu a podle výrobce jsou vodotěsné.

O jejich putování již byly napsány nejméně dvě dětské knížky. Kačenky už nejsou tak zářivě žluté, jak byly vyrobeny. Jejich žlutá barva působením mořské soli, slunečního svitu a dalších vlivů se postupně změnila na šedou. Pokud některou z nich náhodou na svých toulkách světem potkáte, můžete od jejich výrobce obdržet odměnu až 100 dolarů. Nebo je můžete směnit na burzách sběratelů . Aktuální kurz je přes 500 britských liber za kus.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Kačenky ve službách vědy joya 10. 11. 2009 - 18:22
RE: Kačenky ve službách vědy otto 21. 03. 2012 - 15:31