Vzdálený hovor

13. červenec 2009 | 06.00 |

lake houseZa poklidného večera či noci je možné zřetelně slyšet hovor na druhé straně rybníka až na vzdálenosti několik set metrů. Zdá se, jako by vodní plocha rybníka nějak zesilovala zvuk. To ale neumí, zato se k nám dostane zvuku více.

Zvuk se ve vzduch šíří jako postupné podélné vlnění. Molekuly plynu kmitají ve směru šíření vlnění, dochází k jejich postupnému zhušťování a zřeďování a tak se zvukový rozruch dostane až do našeho ucha. Zvukové vlny se však rozbíhají do všech směrů a proto v určité vzdálenosti od toho, kdo mluví uslyšíme jen zlomek zvuku, takže člověka hovořícího na vzdálenost několik stovek metrů běžně neslyšíme.

Popisovaný jev souvisí se skutečností, že zvuk se pohybuje o něco rychleji v teplém vzduchu než ve studeném. Je to proto, že molekuly vzduchu mohou přenášet vlnění pouze tím, že se přibližují jedna ke druhé. A zahřáté molekuly do sebe narážejí častěji, protože se rychleji pohybují. Je zřejmé, že teplota vzduchu nad vodou zde hraje podstatnou roli. Voda v rybníku se ohřívá výrazně hůř, takže zůstává chladnější. Chladná voda ochlazuje vrstvu vzduchu těsně nad hladinou, takže mezi horní vrstvou teplejšího vzduchu a chladnou vodou leží vrstva chladnějšího vzduchu. A pokud nefouká vítr, aby jednotlivé vrstvy vzduchu promíchal, zůstane to tak až do večera.

Na okraji rybníka se pak nacházíme v té chladnější vrstvě vzduchu. Zvuk nesoucí se přes vodu se pohybuje většinou v horní, tedy teplejší vrstvě, ale když se dostane k nám, narazí na chladnější vzduch a zpomalí se. Toto náhlé zpomalení zvukových vln je přinutí zlomit se dolů. Lomí se stejně jako světlo, když se zpomalí při přechodu mezi vzduchem a vodou. Můžeme si to představit tak, že rychlejší horní zvukové vlny předběhnou ty pomalejší a překulí se přes ně, takže vzduch se valí dolů. Dolů k našim uším tak míří nezvykle velké množství zvukových vln a my slyšíme víc, než bychom vzhledem ke vzdálenosti od zdroje slyšet měli. Pochopitelně, že stejných okolností mohou na druhém břehu rybníka slyšet i náš hovor.

Hladina rybníka či jezera v klidu také funguje jako dokonalé zvukové zrcadlo. Určitě jste zaregistrovali, že když ve vodě plavou plavci, kteří si spolu povídají, rovněž je díky odrazu zvuku a jeho směrování od hladiny směrem k nám zřetelně slyšet překvapivě každé jejich slovo.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře