Zvuk biče

29. červenec 2009 | 06.00 |

Prásknutí biče je miniaturní aerodynamický třesk, který vznikne proto, že konec biče se pohybuje vzduchem rychleji než zvuk. Když švihneme bičem, předáme do jeho rukojeti velké množství kinetické  energie. Ta nemá jinou možnost, než se přenášet pomocí vlnění po celé délce biče. Kinetická energie závisí na hmotnosti tělesa a druhé mocnině jeho rychlosti. Podle zákona zachování energie se energie musí při jejím přenášení držet v biči.

 Protože je konec biče mnohem užší než jeho rukojeť a konec biče má tím pádem menší hmotnost, musí se mnohem zvětšit rychlost konce biče. Při prásknutí velmi dlouhým bičem se může stát, že rychlost na jeho konci je vyšší než rychlost zvuku a dojde k malému aerodynamickému třesku.

 A co se stane s energií, když se dostane na špičku biče? Pokud se podíváte na hodně používané exempláře bičů, uvidíte, že mnoho z nich je na konci roztřepených. Ale většina energie pak přejde přímo do vzduchu v podobě zvuku, část se vrací zpět po délce biče. Obrat na konci je tak rychlý, že tato otáčející se vlna také přispěje k hlasitému prásknutí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.2 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře