Slídová houpačka

1. srpen 2009 | 06.00 |

slídová houpačkaK následujícímu pokusu potřebujeme kovovou podložku (může to být masivní kovový plech, kovadlinka či velké kladivo...), kousek měděného (mosazného či bronzového) plechu. Z plechu vystřihneme obdélník 2 x 5 cm, který ohneme do tvaru oblouku. Největším problémem bude sehnat malou slídovou destičku o rozměrech 1,5 x 3 cm, která by neměla být moc silná.

Na kovovou podložku položíme připravený plátek slídy. Měděný (mosazný či bronzový) obdélník ohneme do tvaru oblouku a nahřejeme jej v kleštích nad plynem či na plotýnce vařiče. pak jej přeneseme na plátek slídy, tak, abychom položením tento oblouk nerozhoupali.

Pozorujeme, že vzniklá houpačka se sama od sebe rozhoupe a houpá se velmi dlouho, chová se jako perpetuum mobile. Jak je to však možné? Slídová destička je složena z tenkých plátků. Když se na ni položí horký plechový oblouk, horní pásek se začne roztahovat a projeví se tak teplotní roztažnost slídy. Ostatní plátky, které tvoří slídovou destičku, se také roztahují, ale méně. Mají nižší teplotu. Spodní plátek je navíc ve styku s kovovou podložkou, která má znatelně menší teplotu, než je horká houpačka. Díky tomu, že teplota jednotlivých pásků shora dolů klesá, slídová destička se vyboulí podobně jako je tomu u bimetalového pásku. Vyboulená slída vychýlí houpačku do strany. Houpačka začne ohřívat sousední část slídového plátku, který se pod ní opět vyboulí. Dříve ohřáté místo, které již není v přímém dotyku s obloukem, je ochlazeno kovovou podložkou, a vyboulenina následně zmizí. Opakováním tohoto zajímavého děje v dalších místech způsobuje houpavý pohyb plechového oblouku. Pohyb skončí po ochlazení houpačky od okolního prostředí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře