Proč jsou kostky ledu uvnitř zakalené

7. srpen 2009 | 06.00 |

iceDáváte si rádi do sklenic s nápoji ledové kostky, a všimli jste si někdy, jak jsou uvnitř více zakalené než na svém okraji? Zakalení představuje spousta drobných vzduchových bublinek. Je to vzduch, který byl rozptýlený ve vodě a při zmrznutí vody je vytlačovaný. Když se díváte lupou, uvidíte zřetelněji jednotlivé bublinky.

Voda, která byla vystavena vzduchu, obsahuje vždycky jeho nějaké množství. Zvlášť vděční jsou vodní živočichové. Ještě vděčnější jsou za skutečnost, že i když je ve vzduchu asi 21% kyslíku, rozpouští se ve vodě rychleji než zbývajících 79%, tvořených převážně dusíkem.

Když voda mrzne, pomalu se pohybující molekuly se usazují na svých místech v krystalové mřížce ledu. Přitom vytlačují vzduch, protože pro něj tam prostě není místo. Led vzniká nejdříve po obvodu, protože tam nejlépe odevzdává své teplo. Vytlačované molekuly vzduchu jsou tak uvězněné v okolním ledovém obalu. Postupně se dostávájí stále blíž středu a zesilující vrstva ledu je obklopuje. Nakonec jsou natěsnané tak blízko sebe, že se sdružují di bublinek. Tam zůstanou uvězněné, když voda zmrzne i uvnitř ledové kostky. Proto kostka ledu nemusí být krásně čirá a průhledná.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.25 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Proč jsou kostky ledu uvnitř zakalené michal* 07. 08. 2009 - 20:29