Automatické otevírání dveří

9. srpen 2009 | 06.00 |

sliding doorsBěžně se setkáváme s tím, že vchodové dveře u různých obchodů, úřadů vstupních hal nádraží a podobně se při přiblížení osoby automaticky otevírají a zavírají. Tato zařízení často pracují na principu optoelektronických senzorů. Ty vysílají a detekují přerušení svazku světla nebo častěji infračerveného záření nebo změnami jasu či kontrastu osvětlení vyvolaného přítomností osoby. Infračervené záření se užívá především proto, že řada materiálů (včetně látek oděvů) je výrazně lépe odráží a umožňuje tak využít i vyhodnocení odraženého svzku záření od osoby.

Optoelektronické senzory pracují s vlnovými délkami v optickém a infračerveném pásmu od 0,4 mikrometru až do 20 mikrometrů. Používají se pro detekci výskytu nebo pohybu osob do vzdáleností až několik set metrů. Využívají buď infračervené záření, které osoba vyzařuje, nebo častěji záření, které osoba odrazí, popřípadě přeruší jeho dopad na senzor. Vysílačem je obvykle polovodičová LED dioda, detektorem pak opět polovodičová dioda. Vysílací i přijímací dioda je obvykle umístěna spolu s potřebnými vyhodnocovacími obvody v jednom pouzdře, jehož okénka jsou z materiálu propouštěcího infračervené záření. Hlavní předností těchto detektorů je jejich jednoduchost a nízká cena, proto se dnes tak masivně používají i v oblasti úspory elektrické energie jako spínání osvětlení, spínání a zastavování vody v umyvadlech, pisoárech či WC.

Elektronické obvody, které jsou součástí těchto otevíracích zařízení, vyhodnotí změnu osvětlení a následně dojde k zapnutí dalších prvků (relé, tyristorů), které pak zapnou pohonné elektromotory k vlastnímu otevírání a zavírání posuvných dveří, případně rozsvítí osvětlení nebo dají signál ostraze objektů. Příslušné elektrotechnické obvody umožňují nastavit i potřené časové intervaly pro dobu otevření nebo zavření dveří či dobu trvání osvětlení tak, aby byl umožněn nerušený průchod osob.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře