Alobal nebo staniol?

14. červenec 2009 | 07.00 |

alobalMnoho lidí říká alobalu staniol. Nesprávně. Víte však, proč je alobal z jedné strany lesklý a z druhé ne?

Alobal je tenká hliníková fólie. Její název vznikl spojením slov pro označení chemického prvvku hliníku Al a slova obal. Alobal vzniká rozválením hliníku pod velkým tlakem na velmi tenkou vrstvu. Tak se hliník, stejně jako ostatní kujné kovy, roztahuje. Kovy lze rozválet do velice tenkých plátů - zlato až na tloušťku několika desítek atomů.Atomy kovů totiž nedrží pohromadě tak pevné vazby jako u  mnohých jiných pevných látek.

 Při výrobě tenké hliníkové fólie - alobalu, jsou hliníkové pláty postupně protahovány mezi ocelovými válci. Mezera mezi válci se stále zmenšuje a vzniká tak deformací tlakem stále tenčí alobalová fólie. Vyrábí se tak velmi tenká fólie o tloušťce kolem 0,006 mm. Silnější alobal (např. na použití při grilování) má tloušťku kolem 0,015 mm (15 mikrometrů).

Proč má však alobal jednu stranu matnou a druhou lesklou? Při výrobě fólie se z důvodu úspory místa protahují ve stroji mezi válci dva tenké pláty alobalu najednou. Vnější strany obou kusů fólie se dotýkají ocelových válců, kterými jsou protahovány a tak jsou lesklé. Části alobalu, které jsou ve stroji přitisknuty k sobě navzájem, mají po vytažení matný povrch. Díky měkkosti hliníku dojde totiž k prolnutí obou vrstev a vznikne matný a drsnější povrch než při kontaktu hliníku s ocelovým válcem.  

Této vlastnosti alobalu lzev kuchyni také využít. Lesklá strana odráží tepelné záření více než matná. Proto chcete-li udržet pokrm v troubě dlouho teplý, lesklá strana směřuje ven. Naopak, potřebujete-li upéct a uvařit rychle, pokrm upravujte s matnou stranou alobalu směřující ven. U silnějších folií však mohou být obě strany lesklé.

Alobal je tedy hliníková fólie, zatímco jako staniol se označovala fólie cínová. Cín je rovněž netoxický kov, vhodný pro potravinářské účely, ale je těžší a dražší než hliník. Dříve se používal na obaly ve zdravotnictví a v potravinářském průmyslu, než jej v polovině 20. století vytlačila fólie z hliníku. Mnozí lidé si tuto změnu ani neuvědomili a proto ze zvyku starší generace lidí stále nazývá alobal staniolem.  Stejně tak plechovky nejsou už dnes vyráběny z  ocelového plechu potaženého zevnitř vrstvičkou nekorodujícího cínu, ale opět je nahradil hliník potažený vrstvičkou speciální látky plastické povahy. Ta zabrání

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.77 (47x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Alobal nebo staniol? antoniobanderasek 14. 07. 2009 - 07:57
RE: Alobal nebo staniol? bublina* 14. 07. 2009 - 08:16
RE: Alobal nebo staniol? nakonciduhy 17. 07. 2009 - 07:51
RE: Alobal nebo staniol? helen 17. 05. 2012 - 12:48