Naděje pro záchranu klasické žárovky

26. červenec 2009 | 06.00 |
› 

laserKlasické žárovky mají být kvůli malé účinnosti nahrazeny zářivkami. jenže mnoha lidem není kromě jiného příjemné jejich studené, bílé světlo. A tak ve prospěch klasických žárovek zasáhli fyzici z univerzity v Rochesteru. Zkoumali, jak může intenzivní laserový puls změnit strukturu povrchu kovu. Výsledek stál zato.

Když kov bombardovali velmi krátkými laserovými pulsy (asi 10 na mínus 15 sekundy) zjistili, že povrch výrazně zčernal. To znamená, že prudce vzroste schopnost pohlcovat světlo. A podle Kirchohoffova zákona se ve stavu tepelné rovnováhy schopnost povrchu pohlcovat světlo rovná jeho schopnosti vyzařovat. Odtud už je krátká cesta ke zvýšení emise světla z kovového vlákna klasické žárovky.

Růst účinnosti emise světla závisí na počtu laserových pulsů. Do 500 pulsů účinnost prudce roste, pak až do 4 000 pulsů zůstává prakticky stejná. V červené oblasti světla vzrostla účinnost o 25%, zatímco ve fialové až o 55%. Zobrazení řádkovacím elektronovým mikroskopem ukázalo, že laserové záření vytvoří na povrchu wolframového vlákna periodickou vlnitou strukturu v rozměru nanometrů a tyto vlny se významně podílejí na zvyšování emise vlákna. Fyzici jsou přesvědčeni, že vhodnými nanotechnologickými úpravami povrchu vlákna, které potlačí infračervenou složku záření se dosáhne v celém viditelném spektru téměř 100% účinnosti. Intenzita a délka laserových pulsů může ovlivnit  i barevné spektrum vyzařovaného světla. Navíc toto světlo může být polarizované a to má řadu aplikací od displejů z kapalných krystalů až po výrobu slunečních brýlí s polarizovanými skly.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Naděje pro záchranu klasické žárovky tic 27. 07. 2009 - 20:23