Není elektroměr jako elektroměr

25. srpen 2009 | 06.00 |

smart elektroměrKaždý pozná klasický elektroměr, který měří celkovou spotřebu elektřiny, ale informace o průběhu spotřeby v určeném časovém intervalu neposkytuje.
Technický vývoj však pokračuje dále. V minulém desetiletí přišli ve více krajinách s nápadem, aby v domácnostech nebyly klasické elektroměry, které přijdou pracovníci distribuční společnosti odečítat jen jedenkrát, maximálně dvakrát za rok. Namísto toho navrhli používat inteligentní (smart) elektroměry umožňující kromě jiného i přenos dalších informací od zákazníka k distribuční společnosti nebo od distribuční společnosti a obchodníka k zákazníkovi. Takto mohou sledovat nepřetržitý záznam průběhu spotřeby, odečítat ji na dálku, měnit tarify, ba dokonce odpojit nebo připojit odběratele na dálku i při neplacení.

Smart elektroměry poskytují ještě množství dalších užitečných funkcí. Dálkový odpočet elektřiny s využitím technologie smart metering (SMT) se zkouší v mnohých krajinách. Proč se distribuční společnosti Itálie, USA, Velké Británie, některých států na severe Evropy a mnohých dalších krajin rozhodly pro testování a případné nasazování smart elektroměrů? Důvodem je nárůst spotřeby či možnost nakupovat elektřinu od více prodejců, jako i požadavky široké škály zákazníků, poskytovatelů energií či správců průmyslových parků, kteří pomocí tohoto systému získají přesný obraz o spotřebě energií a zároveň ji můžou na dálku regulovat a efektivně optimalizovat.

Pokud chce být obchodník úspěšný, musí nabídnout zákazníkovi výhodnou cenu, případně jiné bonusy. Obchodníci, kteří obchodují s elektřinou, hledají nové cesty, jak jednoduše komunikovat se zákazníkem přes jeho měřící místo. To umožňuje smart metering.

Stejně jako existují akční ceny v klasických obchodech, obchodník vám například na displeji elektroměru nebo přes SMS oznámí, že týden před vánočními svátky máte o 30,126 haléře lacinější kilowatthodinu elektřiny. Hospodyňky tak mohou ušetřit při předvánočním pečení, vysávaní, žehlení či dalších činnostech. Nebo obchodník nabídne zákazníkovi jeho diagram odběru, aby viděl, kolik spotřeboval při sledování televize, praní či vaření. Zákazník potom může některé činnosti přesunout do lacinějšího pásma a bude například prát více přes noc. Energetici předpokládají, že zákazníci budou reagovat na kolísavé tržní ceny a přizpůsobí jim svoji spotřebu elektřiny.
Z oblasti maloodběru a domácností má výrazný vliv na spotřebu v zimě elektrické topení a v létě klimatizace. Pokud si vzpomínáte, před pár lety způsobily v Itálii a v Kalifornii kolaps elektrizační soustavy. Při nasazení SMT budou takové mimořádné odběry pod kontrolou.
I pro obchodníka je velmi důležité poznat, kolik energie budou jeho zákazníci potřebovat. Čím přesněji odhadne průběh spotřeby, tím menší penále platí za odchylku (což je překročení, ale i neodebrání naplánovaného množství elektřiny v daném časovém intervalu), a teda může nabídnout lepší cenu. Obchodník tak může poměrně přesně naplánovat odběrovou křivku a nakoupit pro svoji skupinu zákazníků takové množství elektřiny, které spotřebují.
Distribuční společnost může například zákazníkovi na displeji smart elektroměru dopředu oznámit, že další týden ve středu od 8. do 14. hodiny bude z důvodu rekonstrukce vedení přerušená dodávka elektřiny. Neplatičům elektřiny může dálkově přes smart elektroměr elektřinu kdykoliv dálkově vypnout, po uhrazení faktury zase zapnout. Doposud musel elektromontér dvakrát vycestovat na dané místo. Nebude nutné posílat pracovníky na odpočty elektroměrů, ty se při smart meteringu provádí automaticky. Odpočty nebudou jen jednou za rok, ale mohou být třeba každý měsíc či častěji. Pokud by se někdo pokoušel zasahovat do elektroměru, smart elektroměr pokus o manipulaci okamžitě ohlásí distribuční společnosti.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře