Proč nepoznáme svůj nahraný hlas?

29. srpen 2009 | 06.00 |

Pokud jste někdy zaznamenávali svůj hlas na jakékoli záznamové médium, tak při jeho opětovné reprodukci vás jistě udivilo, že tento hlas se tomu vašemu originálu příliš nepodobá. Pokud jste jej ovšem přehrávali i dalším lidem, tak ti vám shodně potvrdili, že je to skutečně váš hlas a není na něm naprosto nic divného.

To všechno je způsobeno faktem, že když mluvíme, slyšíme svůj hlas jinak než ti, kteří jsou kolem nás. Zvuky, které vydáváme, přicházejí k nim vzduchem jednak přímo, jednak po odrazu od okolních předmětů. Svůj vlastní hlas však slyšíme hlavně díky vodivosti kostí. Chvění se totiž šíří od hlasivek do vnitřního ucha prostřednictvím souboru kostí, které jsou mezi hlasivkami a sluchovým nervem. Tento systém kostí tvoří jakýsi druh zvukového filtru, který propouští některé frekvence lépe a jiné zase hůře. To znamená, že zabarvení přenášených zvuků je dosti pozměněno.

Za normálních okolností k nám ovšem přichází část zvuků také vzdušnou cestou, ale pouze po odrazu od různých povrchů. Akustikům se podařilo zkonstruovat akusticky dokonalé izolované kabiny, jejichž stěny úplně pohlcují zvuky. To jim umožňuje například zdokonalovat mikrofony a reproduktory. Konfigurace povrchu místnosti je ve tvaru bezpočtu hranolů, které nejlépe tlumí akustické vibrace, které mohou pronikat dovnitř. Díky tomu v místnosti - stejně jako v rozhlasových stanicích nebo v nahrávacích studiích - není prakticky žádná ozvěna. Můžete tady křičet třeba z plných plic, ale vyjde to nastejno, jako křičet ve vakuu. ..

Pokud v takové izolované kabině mluvíme, slyšíme se pouze díky vodivosti zvuku pomocí kostí. Pokud to někdy budete mít možnost zkusit, zažijete velmi nepříjemný pocit – jako byste se dusili...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.63 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Proč nepoznáme svůj nahraný hlas? lenca 29. 08. 2009 - 20:00
RE: Proč nepoznáme svůj nahraný hlas? contritus 07. 09. 2009 - 08:11
RE: Proč nepoznáme svůj nahraný hlas? jolana (12) 04. 05. 2016 - 21:56