Vodotěsnost hodinek

30. červenec 2009 | 06.06 |

stupně vodotěsnosti

Brát si hodinky do vody není barbarství, ale často nutnost – když je necháte na břehu, snadno o ně můžete přijít. I proto se vyplatí informace o jejich vodotěsnosti nepodcenit. Vodotěsnost hodinek je velký mýtus, díky němuž může dojít k poškození či zničení hodinek. Mnoho lidí totiž věří nápisům "water resistant" – a pak jsou zklamáni, když zjistí, že překlad tohoto výrazu "voděodolný" neznamená ani vodotěsný, a dokonce ani skutečnost, že by hodinky musely styk s vodou přežít. 

Označení "water resistant" se používá u hodinek, u nichž se nepočítá s tím, že by se dostaly do zásadnějšího kontaktu s vodou s že tedy maximum vody pro ně bude představovat déšť nebo umytí rukou. Takto označené hodinky si s sebou rozhodně nebereme do vany ani do bazénu.

Pokud jsou hodinky odolnější, používá se označení "water resistant" spolu s označením hloubky v metrech nebo tlaku v atmosférách (atm), přičemž platí, že 1 atm = 10 metrů vodního sloupce. Vodotěsnost hodinek se běžně udává ve třech různých jednotkách. V metrech (m), barech (bar) nebo atmosférách (atm). Všechny tři jednotky označují jednu veličinu a tou je tlak vodního sloupce který na hodinky působí. 1 metr vodního sloupce odpovídá tlaku 0,1 baru nebo 0,1 atmosféry. Když je tedy uveden na hodinkách údaj 100 m, 10 bar nebo 10 atm, vždy to znamená, že hodinky v laboratorních podmínkách vydrží tlak vody který je ve 100 metrech při normou stanovené teplotě a hustotě vody.

Často však vzniká mylný předpoklad, že tato hodnota zároveň znamená hloubku do které se s hodinkami bez úhony může potopit i majitel hodinek. Teoreticky tomu tak je, ovšem za předpokladu, že se člověk potopí do čisté klidné vody bez hnutí a za stálé teploty. Taková situace je však více než málo pravděpodobná, skutečná bezpečná hloubka v běžném životě je daleko nižší. Testy hodinek probíhají v laboratorních podmínkách a tedy za ideálních předpokladů. Ty ale při potápění běžně nenastanou. Namáhání hodinek pod vodou závisí také na tom, jak se s nimi pohybujete, zda s nimi neudeříte do něčeho, pokud se potápíte v moři, ohrožuje je agresivní slaná voda a chemikálie.

Obecně se říká, že hodinky označené jako odolné do 30 metrů / 3atm se hodí tak maximálně k mytí auta, ale na koupání byste je brát neměli. Koupat byste se mohli teprve s hodinkami určenými do 50 metrů / 5 atmosfér, ale až hodinky označené jako odolné do 100 metrů /10 atm jsou prý vhodné pro šnorchlování. Pro potápění s přístroji jsou vhodné teprve hodinky snášející 200 metrů hloubky tedy 20 atm a profesionální potápěčské hodinky se označují jako 1000 metrů / 100 atm.

Pravidla chování s hodinkami na rukou pod vodou:
O něco jednodušší je to v případě elektronických hodinek, které nemají korunku, ale jen tlačítka po stranách, která jsou bezprůchodová do pláště hodinek a tedy nemohou propouštět vodu skrze membránu. U hodinek vybavených korunkou je třeba mít na paměti, že nelze manipulovat ve vodě ani s korunkou, ani s dalšími tlačítky. Právě korunka představuje pro hodinky ve vodě velké riziko a sice existuje takzvaná "šroubovací korunka", která vodu nepropouští, ani s ní ale nelze manipulovat ve vodě.

Šroubovací korunka není jediná obrana hodinek proti vodě. Za další je potřeba, aby šroubovací byl i zadní kryt a aby byl i on i přední sklíčko dostatečně silné, aby neprasklo. A kromě toho jsou některé hodinky vybaveny o kroužky, tedy těsněním. Právě ty mohou stykem se slanou vodou trpět a je dobré je nechat u hodinářů prohlídnout, případně vyměnit.

- Vodotěsnost hodinek je třeba kontrolovat ročně a při každém otevření hodinek (výměna  baterie, opravy atd).

Nikdy nemanipulujte s korunkou nebo tlačítky pod vodou.

- Máte-li hodinky se šroubovací korunkou, nezapomeňte ji před ponořením hodinek zašroubovat

- Skok do vody, může být pro hodinky určené pouze pro plavání likvidační.

- Prudké změny teploty narušují vodotěsnost. Nechoďte s hodinkami rozehřátými na sluníčku nebo v sauně do vody.

- Slaná voda v moři či chlorovaná voda v bazénu je agresivní a hodinkám neprospívá. Nezapomeňte je tedy po koupání opláchnout v pitné vodě a osušit.

- Teplá voda nesvědčí těsněním v hodinkách.

Určitě se najde spousta šťastlivců kteří se svými hodinkami nedodržují ani jedno z uvedených pravidel a přesto nikdy hodinky takzvaně "neutopili". Na to se dá říci opravdu jen to, že mají zkrátka štěstí, které ovšem nemusí trvat věčně. Nezapomeňme také na to, že když Vám nateče voda do hodinek v záruční době, servis může tlakovou zkouškou zjistit, že hodinky jsou přesto stále vodotěsné na deklarovaný tlak a že vodotěsnost byla porušena nevhodným zacházením. Na tomto základě pak tedy může záruční servis rozhodnout, že nemáte nárok na reklamaci a opravu si budete muset zaplatit a to by rozhodně nebylo příjemné.

Označení vodotěsnosti:

WR (bez dalšího označení)

Odolné proti náhodnému namočení (déšť, při mytí rukou, atp.).

WR 30 m

Odolné proti náhodnému namočení (déšť, při mytí rukou, atp.). Stejné jako u hodinek s označením WR.

WR 50 m

S hodinkami lze plavat, nikoliv se s nimi potápět.

WR 100 m

S hodinkami se lze potápět při běžném šnorchlování.

WR 200 m

Potápění bez dýchacích přístrojů

WR > 200 m

Určené pro potápění s dýchacími přístroji. Tyto hodinky již mívají přímo v návodu uvedenou konkrétní bezpečnou hloubku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (24x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Vodotěsnost hodinek teo 15. 01. 2010 - 21:31
RE(2x): Vodotěsnost hodinek fyzmatik 18. 01. 2010 - 06:38