Dnešní polostínové zatmění Měsíce

6. srpen 2009 | 00.01 |

lunar eclipse august 2009V letošním roce si neužijeme příliš úplných zatmění Měsíce. Dnešní zatmění Měsíce je pouze polostínové. Nastane ve čtvrtek 6. srpna 2009 po půlnoci od 1 hod do 4:17 hod s maximem ve 2:39 hod (na obrázku je světový čas). Polostínová zatmění patří k nenápadným úkazům a bez pomoci speciálních přístrojů nejsou pozorovatelná, protože pokles jasu Měsíce je nepatrný. Abyste mohli lépe porovnat pokles jasu Měsíce, bude lepší si na pomoc vzít malý dalekohled. Ztmavnutí části Měsíce lépe porovnáte, budete-li se dívat nejen v maximální fázi, ale i před ní a po ní, abyste mohli porovnávat. Nejlepší je zatmění pozorovat mimo město. Úkaz je možné zachytit i vhodně nastaveným digitálním fotoaparátem.

Zatmění Měsíce nastává ve chvíli, kdy při svém úplňku Měsíc vstoupí do zemského stínu. Ten je ve vzdálenosti Měsíce asi 3x větší než Měsíc, ale měsíční úplněk jej přesto častěji mine. Obvykle měsíční úplněk zemský stín "podchází" nebo "nadchází". Tmavý zemský stín však ještě obklopuje polostín, tedy oblast, kde je sluneční světlo částečně tlumené Zemí. Zemský polostín má šířku podobnou jako průměr Měsíce. Pokud je Měsíc velmi blízko plného zemského stínu, zdá se, jakoby byl z okraje začouzený černým kouřem. Taková situace ale bohužel během dnešního zatmění nenastává - Měsíc bude v polostínu v maximální fázi jen ze 43 % procent svého průměru.

Měsíc bude polostínem procházet "shora", tudíž do polostínu se ponoří jeho jižní část, která je z důvodu menšího výskytu měsíčních moří mnohem světlejší než severní polokoule. Východně od Měsíce nalezneme též výrazný Jupiter a v malém dalekohledu u Jupiteru odhalíme i Neptun.

Zajímavým jevem může být to, nakolik vzhled tohoto polostínového zatmění ovlivní nedávné erupce tří aljašských sopek (Kasatochi 7. srpna 2008 a Mt. Redoubt 22. března 2009 a Sarychev Peak 12. června 2009). Sopky vychrlily do ovzduší severní zemské polokoule několik miliónů tun prachu, který ještě nespadl na zemský povrch. Když nastalo zatmění Měsíce 9. srpna 1992 (tedy téměř dva roky po erupci filipínské sopky Mt. Pinatubo, která do ovzduší vychrlila přibližně 20 miliónů tun prachu), byl už během polostínové fáze patrný podivný nazelenalý nádech v otupělém světle měsíčního úplňku.

Pokud se vám nepodaří tento nevýrazný úkaz jakkoliv napozorovat, nezoufejte. Za příznivého počasí bude bezpochyby zřetelně pozorovatelné hned další měsíční zatmění, které už nebude polostínové, ale částečné. Měsíc se "shora" vnoří do zemského stínu 8 % svého průměru, a to na Silvestra tohoto roku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře