Moře, kde si příliš nezaplavete

11. září 2009 | 06.00 |

mrtvé mořeMezi všemi jezery světa vyniká jedno svými fyzikálními vlastnostmi. Je to proslulé Mrtvé moře v Izraeli. Jde o bezodtoké slané jezero, které se rozkládá mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu na západě a Jordánskem na východě.  Jeho nadmořská výška je 420 metrů pod hladinou světového oceánu, proto je rovněž nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu, a nejníže položeným slaným jezerem na světě. Dosahuje maximální hloubky 380 metrů a je tak nejhlubším superslaným jezerem na světě. Jeho salinita dosahuje 33,7 %, čímž se řadí mezi nejslanější jezera na světě. Jeho voda je neobyčejně slaná, takže v ní nemůže žít žádný živý organizmus. Zato se tam báječně dá ověřit platnost Archimédova zákona.

Extrémně horké a suché podnebí způsobuje, že se voda z povrchu moře silně vypařuje. Do ovzduší se dostává jen čistá odpařená voda v podobě vodních par, zatímco soli zůstávají v moři, a tak slanost jezera stoupá. Proto voda v Mrtvém moři obsahuje  30 až 35 % soli, a to ještě slanost vody s hloubkou vzrůstá. Více než čtvrtinu obsahu Mrtvého moře tedy tvoří soli rozpuštěné v jeho vodě. Dohromady se množství soli v tomto moři odhaduje na 40 milionů tun. v porovnání s mořskou vodou, která obsahuje v průměru 10x méně solí (35 ‰). Soli jsou tvořeny převážně chloridem hořečnatým (52 %), chloridem sodným (30 %), chloridem draselným a bromidem hořečnatým. Vzduch u Mrtvého moře je vzhledem k nízké poloze a tím vysokému  atmosférickému tlaku nasycen kyslíkem údajně až o 8 % více než v jiných částech světa. Vzduch je též nasycen odpařovanými minerály, zvláště hořčíkem a bromem, které uklidňují nervové napětí. Vzduch je suchý a neobsahuje pyly ani jiné alergeny. U Mrtvého moře je ideální prostředí pro pacienty, kteří trpí respiračními nemocemi

Důsledkem vysokého podílu solí je vyšší hustota vody Mrtvého moře, a tedy větší vztlaková síla působící na plovoucí předměty. Pro udržení se nad hladinou proto není potřeba plavat – stačí do vody usednout a nechat se nadnášet. Lidské tělo má při výdechu hustotu asi 1040 kg/m3 a při nádechu asi 960 kg/m3. V každém případě je hustota lidského těla menší než hustota kapaliny v Mrtvém moři a proto se člověk v Mrtvém moři nemůže bez další zátěže potopit. Obdivujeme tedy čtenáře novin či časopisů, kteří leží na hladině jezera, a klidně si čtou. Běda však, když se mořská voda dostane na jejich rty či nedej bože oči. Také se tvrdí, že v Mrtvém moři se nedá plavat. Ve chvíli, kdy se snažíte položit na břicho, vzadu vám to vyhodí nohy a je po plavání. Takže jediná možnost je, jakoby si sednout, udělat ze sebe jakousi lodičku, pádlovat rukama a jet vlastně pozadu.

Občas je vidět ve vodách jezera otrlé plavce. Plavou zvláštním druhem kraula. Mají dobře těsnící brýle, aby do nich nepronikla k očím ani kapka vody. Pak musí přetrpět první dva dny, kdy je bolí nos, protože takto slaná voda všechno spálí. Rovněž nepříjemně pociťují, kde se v poslední době poškrábali či odřeli. Pak je prý potřeba se natáhnout na vodu jako při splývání, nohy co nejvíce natáhnout a nehýbat s nimi.

Říká se, že na Mrtvém moři nejsou vlny. Nevěřte tomu, jsou, i když ne příliš často. A kupodivu téměř vždy vane vítr od Izraele, takže vlny jsou na jordánské straně.

Podobné efekty mohou zažít i návštěvníci lázeňských procedur, kteří se léčí slanými koupelemi. Je-li minerální voda velmi slaná, dá to nemocnému hodně námahy, aby se udržel na dně vany.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.13 (15x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Moře, kde si příliš nezaplavete michal* 12. 09. 2009 - 03:45
RE(2x): Moře, kde si příliš nezaplavete fyzmatik 13. 09. 2009 - 16:02
RE: Moře, kde si příliš nezaplavete kirt 23. 11. 2009 - 16:02