Matematika kravatových uzlů

14. květen 2010 | 06.00 |
› 

windsormanhattanKravata patří více než 350 let k reprezentativnímu oblečení každého seriózního muže. Plní jednak funkci estetickou - to pro ty ostatní, pro nositele kravaty to často bývá oblíbený mučící nástroj. Navíc s ďábelským úkolem, jak ji správně uvázat. Matematika zkoumá i způsoby vázání kravat.
Kravatu začali používat Chorvaté  a odtud se také odvozuje její dnešní název. Z termínu  "à la Croate" (jako Chorvaté) se ve Francii vyvinulo slovo "la cravatte". Její historie začíná v roce 1635, kdy do Paříže dorazil oddíl 6 000 chorvatských vojáků, který přišel podpořit francouzského krále Ludvíka XIII. Kolem krku měli uvázaný barevný šátek z různého materiálu. Prostí vojáci z hrubé tkaniny, důstojníci z hedvábí či bavlny. Tyto šátky vzbudily pozornost francouzské šlechty a staly se součástí uniformy francouzského vojska. Dokonce i muži, kteří nesloužili v armádě nosili kravaty, protože chtěli vypadat tak, jako by nosili uniformu. V roce 1661 král Ludvík XIV. oficiálně ustavil funkci královského "cravitiera", člověka, jehož úkolem bylo pomáhat králi při vázání kravaty.

V průběhu času vznikl rozličný styl kravat a také vznikla celá řada způsobů jejich vázání.Přestože lze teoreticky vytvořit až 85 variant uvázání kravaty, nejběžnějšími jsou čtyři typy:Windsorský uzel – připisuje se britskému králi Edwardovi VIII a vznikl kolem roku 1936. Z něj pak vychází uzel Manhattan (poloviční windsorský uzel), který je módnější variantou Widsorského uzlu. V roce 1989 se začal používat uzel Pratt (Shelby uzel). A posledním dnes oblíbeným uzlem je  uzel Long (Four in Hand).

kravata1

Matematikové nezůstali pozadu a vyvinuli matematický model tvorby uzlů kravaty. Na obrázku vidíme značení, které používají při zápisu vázání kravaty. Kravatový uzel začínáme většinou širokým koncem kravaty, který přeložíme doleva přes úzký konec nebo začnemě překládat úzký konec. Dodržujeme sekvenci překládání podle tabulky a při troše zručnosti budeme jistě úspěšní. V tabulce jsou uvedeny i 4 nejpoužívanější uzly.

kravata2


Koho zajímají detaily této matematické teorie, může se inspirovat zde:

http://www.tcm.phy.cam.ac.uk/ tmf20/TIES/PAPERS/paper_nature.pdf

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Matematika kravatových uzlů medcin 14. 05. 2010 - 10:57
RE(2x): Matematika kravatových uzlů fyzmatik 14. 05. 2010 - 11:37